Úvod Z DOMOVA Sulík má vysvetliť, prečo sa SR vzdala predkupného práva na akcie VSE...

Sulík má vysvetliť, prečo sa SR vzdala predkupného práva na akcie VSE Holding

Foto: TASR

Minister hospodárstva Richard Sulík má poslancom NR SR vysvetliť, prečo sa Slovenská republika vzdala predkupného práva na 49 percent balíka akcií Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding. Zaradenie tohto návrhu do programu aktuálnej 12. schôdze odsúhlasil parlament 133 hlasmi. Predniesol ho poslanec Smeru-SD Maroš Kondrót.

Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do VSE Holding, keďže získala jej podiel od spoločnosti RWE. „Žiadame, aby minister hospodárstva vysvetlil, prečo sa SR vzdala predkupného práva na akcie a za akú cenu je predávaný podiel 49 percent vo VSEH,“ povedal Kondrót. Návrh na doplnenie programu navrhoval aj jeho stranícky kolega Ladislav Kamenický.

Chcel, aby parlament zaujal stanovisko k vypracovaniu národného plánu obnovy z nástroja Next Generation EU: „Ústavný zákon predpokladá prijímanie záväzných stanovísk NR SR k európskej agende. O príprave národného plánu obnovy musí byť širšia diskusia vrátane parlamentnej, a preto je potrebné túto možnosť danú ústavným zákonom využiť.“ Plénum však jeho návrh neschválilo.