Úvod Z DOMOVA Sulík prežil svoje odvolávanie v parlamente

Sulík prežil svoje odvolávanie v parlamente

Richard Sulík. (Foto: archív)

Richard Sulík odolal pokusu o odvolanie v parlamente a zostáva na poste šéfa rezortu hospodárstva. Plénum Národnej rady SR ho v stredu podržalo. Za jeho odvolanie hlasovalo 50 zo 136 prítomných poslancov. Návrh na vyslovenie nedôvery Sulíkovi iniciovali poslanci opozičného Smeru-SD.

Za vyslovenie nedôvery Sulíkovi hlasoval Smer-SD, ĽSNS aj väčšina nezaradených poslancov okrem Tomáša Valáška, Miroslava Kollára, ktorí boli proti, a Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej, ktorí sa zdržali hlasovania. Proti boli aj poslanecké kluby OĽaNO (za Sulíkovo odvolanie bol len Jozef Pročko), Sme rodina a SaS.

„Doterajšie verejné vyhlásenia a praktická nečinnosť pána Sulíka ako ministra hospodárstva SR potvrdzujú absolútnu nespôsobilosť pána Sulíka na výkon tejto mimoriadne dôležitej exekutívnej funkcie,“ písalo sa v poslaneckom odôvodnení návrhu.

Sulíkovi napríklad vyčítali situáciu okolo rastu cien energií, kde podľa predkladateľov nepredstavil jediné racionálne riešenie. Nezvládol podľa nich ani prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo. Opoziční poslanci sa v rozprave dotkli aj témy nadobudnutia ranča v Austrálii či maturitného vysvedčenia súčasného ministra hospodárstva.

Plénum odmietlo aj dva návrhy uznesenia, ktoré predložil predseda Smeru-SD Robert Fico. V uznesení chcel požiadať vládu o harmonogram krokov, ktoré podnikne na elimináciu dosahov zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022.

Rovnako mal za cieľ požiadať vládu o postup pri ochrane finančných záujmov SR v súvislosti so sprevádzkovaním plynovodu Nord Stream 2. Druhé uznesenie hovorilo o tom, aby Sulík predložil parlamentu písomnú informáciu o dátume nadobudnutia vlastníctva ranču v Austrálii, jeho rozlohe, kúpnej cene a ďalších spoluvlastníkoch nehnuteľnosti.

Argumenty lídra opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica boli veľmi slabé, reagoval Sulík na svoje parlamentné odvolávanie. Pokračoval, že takmer kompletný klub OĽaNO , SaS a Sme rodina hlasovali proti tomuto návrhu.

„Chcem sa poďakovať koaličným poslancom a aj Igorovi Matovičovi za jeho dnešné vyjadrenia, vnímam to ako ústretové gesto z jeho strany,“ povedal Sulík. Podľa neho ide o silný signál, lebo je vidieť, že on a strana majú v koalícii silnú podporu a takéto kroky ju zotavujú.