Nedávne rokovanie šéfa Európskej komisie Jeana Claude Junckera a predsedu Európskej rady Donalda Tuska s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom sa skončilo pre Ukrajinu neúspechom. Z rokovania nevzišiel nijaký záverečný dokument, ako je obvyklé pri podobných stretnutiach na najvyššej úrovni.
Milióny v trezoroch kontra chudoba
Neprijala sa ani tzv. cestovná mapa Ukrajiny do Európskej únie, ktorú žiadal prezident tohto skorumpovaného štátu. Reálne, bez diplomatického zahmlievania by sa dala situácia hodnotiť ako politické fiasko ukrajinskej hlavy štátu.
Nespokojnosť predstaviteľov EÚ s vývojom na Ukrajine má viacero dôvodov. Európskej komisii najviac prekážajú početné korupčné škandály v najvyšších poschodiach ukrajinskej politiky, v ktorých sa finančná pomoc EÚ roztápa ako jarný sneh. Prozápadné reformy vnucované režimu narážajú na odpor oligarchov a rôznych nacionalistických klanov, ktorým kryje chrbát samotný prezident Porošenko.
NOVÁ VLÁDNA GARNITÚRA POROŠENKOVHO SYNOVCA VOLODYMYRA HROJSMANA SA NA UKRAJINE STRETÁVA S VÝSMECHOM AKO VLÁDA PRÍŽIVNÍKOV OLIGARCHIE.
Keď Hrojsman prevzal premiérske žezlo po skorumpovanom Jaceňukovi, vystatoval sa v Najvyššej rade Ukrajiny ako postpubertálny mladík: „Ukážem vám ako sa má riadiť krajina!“ Po čase sa ukázalo, že jeho riadenie má vážne deficity, ktoré nie je schopný korigovať ani zbor poradcov na čele s privatizačným reformátorom zo Slovenska Ivanom Miklošom.
Je otázne, čo možno očakávať od predsedu vlády Hrojsmana, ktorý nedôveruje ukrajinským bankám, pretože pri oznamovaní príjmov za vlaňajší rok priznal, že vlastní v hotovosti 1,2 miliónov dolárov a 460-tisíc eur. Aké aktíva má v západných bankách, štatistiky nehovoria.
Tento expodnikateľ a niekdajší starosta Mesta Vinnycja, kde má sídlo Porošenkova fabrika Roshen na výrobu cukroviniek, nie je jediný ústavný činiteľ, strkajúci milióny dolárov do pančuchy. Desiatky miliónov dolárov v hotovosti majú v domácich trezoroch napríklad bratia Dubnevyčovci, poslanci z Porošenkovej frakcie. A to nie sú zďaleka jediní. S rozprávkovým bohatstvom týchto prominentov ostro kontrastuje žalostná chudoba a nezriedka i hlad drvivej väčšiny ukrajinského obyvateľstva.
Drahé americké uhlie a zbrane
Petro Porošenko a jeho propagandistická mašinéria, ktorej podlieha aj náš prezident Andrej Kiska a ktorej nadŕžajú aj naše protiruské médiá, oslavuje „fantastickú cestu“ prezidenta Ukrajiny do Washingtonu. Po krátkej audiencii u Donalda Trumpa a po stretnutí s ministrom obrany Mattisom či viceprezidentom Penceom, Porošenko oznámil, že s americkou stranou dohodol dodávku protitankových raketových kompletov FGM-148 Javelin a prepotrebného pensylvánskeho uhlia pre ukrajinské elektrárne.
POROŠENKO SA ZREJME PRI NÁVŠTEVE BIELEHO DOMU NEZAČERVENAL, HOCI PRED AMERICKÝMI VOĽBAMI OTVORENE PODPOROVAL CLINTONOVÚ A TRUMPOVI HÁDZAL POLENÁ POD NOHY V PODOBE KOMPROMITUJÚCICH INFORMÁCIÍ.
Ale obchod je obchod. Prísľub kontraktov pre americké spoločnosti bola zrejme silnejšia karta, ktorá prebila minulé Porošenkove omyly. Drahé americké uhlie a dodávka moderných zbraňových systémov boli zrejme pre obchodníka Trumpa dostatočnou satisfakciou.
Ukrajinský prezident potrebuje nové zbrane pre rozglejenú armádu najmä preto, že hodlá zrušiť prežitú, neúspešnú protiteroristickú operáciu (ATO) proti „rebelom“ z Donecka a Luhanska a nahradiť ju vyhlásením vojnového stavu. Ako vzrastú po tomto vyhlásení štatistiky mŕtvych na oboch stranách občianskej vojny, sa nedá zatiaľ predpokladať, isté je len to, že u ukrajinských politických špičiek vzrastie protiruská hystéria, čo bude voda na vojnový mlyn amerických jastrabov.
Pravda, v hre je aj iná, celkom reálna alternatíva, že Porošenko, ktorý vládne v Kyjeve de iure, ale nie de facto, načisto stratí opraty moci a skončí ako expremiér Jaceňuk. V tom prípade budú musieť Američania vybrať pre Ukrajinu nového lídra.