Úvod ZO ZAHRANIČIA Sunak: Ak budem britským premiérom, budem k Číne nekompromisný

Sunak: Ak budem britským premiérom, budem k Číne nekompromisný

Rishi Sunak. (Foto: archív)

Kandidát na post predsedu britskej Konzervatívnej strany Rishi Sunak prisľúbil, že ak sa stane novým britským premiérom, zaujme k Číne nekompromisný postoj. Čínu označil za „hrozbu číslo jeden“ pre bezpečnosť Británie i sveta.

„Politici v Británii a na Západe rozprestierajú červený koberec a privierajú oči nad nehanebným konaním a ambíciami Číny. Zmením to v prvý deň, keď budem premiérom,“ povedal bývalý britský minister financií Sunak.

Čína podľa jeho slov kradne britské technológie, preniká na britské univerzity, podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí nákupom ruskej ropy a vyvíja úsilie na zastrašovanie svojich susedov vrátane Taiwanu. Čína podľa neho takisto nepretržite manipuluje svetové hospodárstvo.

Sunak navrhol zatvorenie všetkých 30 Konfuciových inštitútov v Británii s cieľom zabrániť šíreniu čínskeho vplyvu prostredníctvom kultúrnych a jazykových programov. Takisto chce odstrániť Komunistickú stranu Číny z britských univerzít – inštitúcie vyššieho vzdelávania budú musieť zverejniť zahraničné financovanie vo výške viac ako 50.000 libier.

Čínsky noviny Global Times predtým Sunaka označil za jediného z kandidátov o post lídra konzervatívcov, ktorý má „jasný a pragmatický pohľad na rozvíjanie vzťahom medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou”. Sunak vyjadrenia o tvrdšom postupe proti Číne zverejnil po tom, čo jeho súperka Liz Trussová vyhlásila, že je vo vzťahu k Číne a Rusku slabý.

Ministerka zahraničných vecí Trussová takisto žiadala tvrdší postup voči Číne. Krajiny skupiny G7 vyzvala, aby sa stali „hospodárskym NATO“ proti hrozbám Číny a pohrozila Pekingu sankciami, ak nebude hrať podľa medzinárodných pravidiel.

Sunak a Trussová sú dvojica kandidátov na post nového lídra konzervatívcov, o ktorom v hlasovaní rozhodujú členovia strany. Meno nového predsedu, ktorý sa zároveň stane britským premiérom, má byť známe do 5. septembra.