Úvod Spoločnosť Švajčiarska garda bude mať nové prilby z 3D tlačiarne

Švajčiarska garda bude mať nové prilby z 3D tlačiarne

Foto: archív

Švajčiarska garda, teda vatikánska armáda, vymení oceľové prilby za umelohmotné. Prilby sa zhotovujú v 3D tlačiarni z odolného materiálu podľa ranobarokového modelu zo 16. storočia. Rovnako ako klasické prilby, ktoré sú súčasťou historickej uniformy gardistov, nebudú ani tie nové nepriestrelné. Vojaci však získajú modernejší vzhľad aj pohodlnejšiu súčasť uniformy. Nový model je ľahší a lepšie sa v ňom bude dať znášať horúce počasie.

Za slnečných dní sa totiž niektorí členovia gardy sťažovali, že im pod načierno nalakovanými kovovými prilbami vznikajú až popáleniny. V tých nových je dokonca integrovaný odvetrávací kanál. Zhotovujú ich vo švajčiarskom mestečku Stans a čas výroby jednej prilby sa vďaka modernej technológii skracuje zo sto na štrnásť hodín. Cena tej umelohmotnej sa pohybuje medzi 800 a 900 eurami, čo je polovica ceny prilby z oceľového plechu.

Foto: archív

Veliteľ gardy Christoph Graf je presvedčený, že musia kráčať s dobou. Inovácie však musia mať jasné opodstatnenie, a tak halapartne sa nebudú vyrábať z umelej hmoty. Vďaka sponzorom sa podarilo vybrať peniaze na 40 prilieb, o dary na ďalšie bude garda žiadať. Hovorca Švajčiarskej gardy Urs Breitenmoser vyhlásil, že garda nebude nové prilby nosiť v nedeľu.

Švajčiarska garda má 110 členov a pápeža chráni od 15. storočia. Vstúpiť do nej môžu len muži katolíckeho vyznania pochádzajúci zo Švajčiarska, a to vo veku od 19 do 30 rokov. Okrem toho musia zložiť sľub, že v pápežových službách budú najmenej dva roky.