Úvod Spoločnosť Švajčiarska obec predáva nehnuteľnosti za symbolický frank

Švajčiarska obec predáva nehnuteľnosti za symbolický frank

Monti Scìaga. (Foto: archív)

Rozpredávanie nevyužitých pozemkov a starých nehnuteľností v periférnych regiónoch sa stalo v poslednom období v Európe veľkým hitom. Za symbolické ceny sa staré domy predávajú v Grécku, Taliansku a Španielsku. Najnovšie sa do zoznamu pridala švajčiarska samota uprostred Álp neďaleko hraníc s Talianskom, kde sa nehnuteľnosti predávajú za jediný frank.

Švajčiarska dedinka Monti Scìaga sa nachádza v provincii Ticino neďaleko známeho cezhraničného jazera Maggiore. Taliansky hovoriaca obec na území Švajčiarska chce zachovať historické domy na miestnych samotách, rovnako ako zabrániť úplnému „vymretiu“ obce. Podľa oficiálneho plánu, na ktorý vo svojich článkoch odkazujú britský portál The Independent či multiregionálny The Local, zostala obec v 70. rokoch takmer vyľudnená.

Monti Scìaga aktuálne ponúka na predaj deväť nehnuteľností. Ide o staré kamenné domy, ktoré sú v neobývateľnom, chátrajúcom stave. Od nových majiteľov sa očakáva rekonštrukcia pôvodných stavieb a možný impulz do života obce a jej okolia. Cena za kamenné domčeky na úpätí Álp je preto len symbolická a každý z deviatich domov stojí len jediný švajčiarsky frank, čo aktuálne predstavuje 0,9 eura.

Podľa The Local obec čaká na vydanie stavebného povolenia a ďalšie povolenia úradov. Ak sa všetko podarí, domy za 90 centov by mohli nových majiteľov nájsť už na jeseň. Podmienkou kúpy bude rekonštrukcia objektu podľa platných nariadení a teda možno rátať s tým, že ruiny kamenných domov bude potrebné obnoviť do pôvodného architektonického stavu. Švajčiarska obec sa mala pri tvorbe svojho projektu inšpirovať podobnými projektmi v susednom Taliansku.

Foto: archív