Úvod Ekonomika Švajčiarsko dalo prednosť zlatu pred americkým dolárom

Švajčiarsko dalo prednosť zlatu pred americkým dolárom

Reprodukcia: archív

Švajčiarsky dôchodkový fond posilňuje svoje investície do zlata. „Švajčiarsky vládny dôchodkový systém sa rozhodol vymeniť investície papierového zlata v dolároch USA vo výške 700 miliónov CHF na fyzické zlato a uložiť ho vo Švajčiarsku. Aj keď 700 miliónov predstavuje len dve percentá z celkových aktív, prekvapujúce je, že k tomu vôbec prišlo,“ tvrdí Claudio Grass, nezávislý poradca v oblasti drahých kovov.

Podľa Grassa je táto zmena signál, že ľudia by mali brať vážne také záležitosti, ako sú dôchodky. Dôchodkový fond je totiž investičný nástroj s dlhodobou stratégiou. „Fyzické zlato je najlepší spôsob, ako zabezpečiť legitimitu bohatstva. Keby ste v polovici 70. rokov kúpili zlato za stotisíc dolárov, dnes by stálo viac ako dva milióny,“ vraví analytik. „Dôchodkový fond má záujem o fyzické zlato, pretože rozumie, že papierové peniaze predstavujú len nárok na zlato.“

Posledný geopolitický zlom, ktorý sa začal s 1. a skončil sa s 2. svetovou vojnou, postavil podľa Grassa USA do dominantnej pozície, keď vlastnili 70 percent zlatých rezerv slobodného sveta. Je presvedčený, že momentálne nastáva nový posun geopolitickej moci, tentoraz však bude na vzostupe Východ.

Zatiaľ je vyše 65 percent všetkých menových rezerv na planéte stále v amerických dolároch. Vlastníctvo fyzického zlata je pritom najlepšia záruka pred všetkými rizikami papierových peňazí s čoraz viac klesajúcou hodnotou.

Foto: archív