Úvod Spoločnosť Švajčiarsko predáva v automatoch na cestovné lístky aj bitcoiny

Švajčiarsko predáva v automatoch na cestovné lístky aj bitcoiny

Foto: archív

Švajčiarske železnice začali v automatoch na cestovné lístky predávať aj virtuálnu menu bitcoin. Reagujú tak údajne na veľký záujem zákazníkov. Na dobitie virtuálnej peňaženky prostredníctvom automatu stačí záujemcom len bitcoin peňaženka a mobilné číslo, pripojené k bankovému účtu.

Znamená to, že do automatu netreba fyzicky vkladať peniaze. Platba bitcoinami za cestovné lístky v týchto automatoch však momentálne nie je možná. Jedna finančná operácia takýmto spôsobom je zatiaľ obmedzená na 500 švajčiarskych frankov. Keďže cena jedného bitcoinu predstavuje približne 709 frankov, pri jednej transakcii si tak možno kúpiť iba časť virtuálnej meny.

Foto: archív
Foto: archív

Švajčiarske železnice si od projektu sľubujú zisk. Ľudia sa totiž sťažujú, že pri kúpe bitcoinov cez bankové účty nabiehajú vysoké poplatky za medzinárodné transakcie a navyše sa vraj mena pripisuje na účet veľmi pomaly.

Už niekoľko mesiacov možno bitcoinami platiť za verejné služby vo švajčiarskom meste Zug. Niektorí obyvatelia neveľkého tridsaťtisícového mestečka si túto možnosť pochvaľujú ako vysoko inovatívnu, iní sa obávajú, že virtuálna mena nie je bezpečná, a tak radšej zostávajú pri frankoch.