Úvod Spoločnosť Švajčiarsko v rámci výskumu povolí fajčenie marihuany

Švajčiarsko v rámci výskumu povolí fajčenie marihuany

Foto: archív

Švajčiarska vláda chce umožniť päťtisíc ľuďom legálne fajčiť marihuanu. Ide o pilotný projekt, ktorého výsledky majú pomôcť pri tvorbe protidrogovej politiky. Hoci je užívanie konopy vo Švajčiarsku desaťročia zakázané, podľa odhadov tento zákaz pravidelne porušuje asi 200-tisíc ľudí.

Novela protidrogového zákona umožňuje skúmať dôsledky legálneho, kontrolovaného predaja konope a vplyv jej konzumácie na ľudské zdravie. Z usušeného samičieho kvetenstva tejto rastliny sa získava marihuana.

Minister zdravotníctva Alain Berset upozornil, že na zákaze užívania konope sa nič nezmení a cieľom pilotného programu je nájsť takú reguláciu užívania marihuany, ktorá bude znamenať najmenšie ohrozenie pre zdravie verejnosti.

Foto: archív

„Jednotlivé mestá upozorňujú na negatívne dôsledky súčasných zákonov. Ilegálny obchod na verejných miestach ľudí čoraz viac obťažuje a prispieva k tomu, že sa necítia bezpečne,“ vyhlásil Berset. Ilegálny obchod podľa neho vedie aj k predaju rastliny nevyhovujúcej kvality, potenciálne nebezpečnej pre zdravie jej užívateľov.

Záujem o pilotný program, ktorý by mal trvať najdlhšie päť rokov, má napríklad Bern, Zürich, Bazilej alebo Luzern. Zúčastniť by sa na ňom mali ľudia starší ako 18 rokov, ktorí už majú skúsenosti s konope. Účastníci projektu sa budú musieť zaviazať, že budú mať drogu len pre vlastnú potrebu a nebudú ju šíriť ďalej.