“Vznik spoločného štátu Slovákov a Čechov v roku 1918 bol v tej chvíli dôležitý a dobrý krok, pretože, ak by v roku 1918 nevznikla spoločná republika, dnes by nebolo Slovákov. Spoločný štát zachránil Slovákov od úplnej maďarizácie a vymanil našu vlasť z pazúrov Rakúsko-Uhorska, žalára národov,” myslí si predseda Slovenského hnutia obrody a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec. Uviedol to vo vyhlásení pri príležitosti 100. výročie vzniku Česko-Slovenskej republiky, ktoré si pripomíname v tieto dni.
V pokračovaní vyhlásenia však pripomenul, že napriek dobrému začiatku po roku 1918 vývoj v spoločnom štáte nabral neželaný smer. “Snaha o vytvorenie umelého československého národa otvorila oči mnohým Slovákom, ktorí pochopili, že slobodne sa môžeme rozvíjať na svojom území iba ako národ, ktorý bude stáť pevne na svojich nohách a nebude iba niekoho ‘príveskom’.
Rôzne snahy o reformu spoločného štátu, vyhlásenie autonómie Slovenskej krajiny, federácia, zápas o názov štátu po roku 1989, tzv. pomlčková vojna, zápas o kompetencie národných orgánov v rámci spoločného štátu atď. ukázali, že spoločný štát Slovákov a Čechov splnil svoje dejinné poslanie.
Nastal čas, aby sa oba národy vyvíjali vo svojich vlastných štátoch. Ten prišiel 1. januára 1993, keď sa obnovila slovenská štátnosť a vznikla súčasná Slovenská republika. Právo Slovákov na vlastný štát sa naplnilo, to právo, na ktoré má nárok každý národ na svete,” pripomenul Švec.
Ako doplnil, je rovnako vďačný prezieravým slovenským vlastencom, vďaka ktorým v roku 1918 vznikla Česko-Slovenská republika, ako aj tým, ktorí v roku 1993 obnovili slovenská štátnosť. Vyzval, aby sme nevytrhávali jednotlivé udalosti z našich dejín, ale posudzovali ich v kontexte národného vývoja.
“A v tomto kontexte konštatujem, že bez vzniku Česko-Slovenska v roku 1918, by sme dnes nemali svoj štát, Slovenskú republiku, lebo ako národ, by sme neboli. Vznik spoločného štátu v roku 1918 bol dobrý krok, ale obnovenie slovenskej štátnosti v roku 1993 ešte lepší,” uzavrel Švec.