Úvod Politika Švec: Keby nebolo Mečiara, Galko by dodnes vykladal tovar v Kauflande

Švec: Keby nebolo Mečiara, Galko by dodnes vykladal tovar v Kauflande

Trojnásobný premiér Vladimír Mečiar. (Foto: archív)

Bývalý predseda vlády SR Vladimír Mečiar pre TV Markíza povedal, že ešte má v politike čo ponúknuť, pričom však vylúčil kandidatúru na prezidenta. “Určite neplánujem kandidatúru na prezidenta. Na tisíc percent. Vstup do politiky áno,” vyhlásil Mečiar a dodal, že na dôchodku má viac času na iné aktivity, no politika mu stále chýba.

“Neoddychujem. Ovce som prestal chovať, lebo mi zožrali stromy, no a trošku som sa nenápadne začal venovať politike,” uviedol Mečiar po výsluchu na polícii, kde vypovedal v kauze údajnej objednávky vraždy Sylvie Volzovej, za ktorou mal stáť Pavol Rusko.

K avizovanému návratu Mečiara na politickú scénu sa vyjadril politický analytik z agentúry Polis Slovakia Ján Baránek. “On bol celý čas v aktívnej politike vrcholový politik a neviem si predstaviť jeho pôsobenie v regionálnej politike, no jedine, že by si to zobral ako hobby,” povedal pre TV Markíza s tým, že na Slovensku už vyrastá ďalšia generácia voličov.

“Je to generácia, ktorá si nepamätá tie 90. roky, ktorá ich berie cez prizmu tzv. národných záujmov, ktorej to môže imponovať a tým pádom, môže mať toho Mečiara ako politika obhajujúceho aj v minulosti národné záujmy Slovenska,” dodal Baránek.

Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko. (Foto: archív)

Zámer Vladimíra Mečiara komentoval na sociálnej sieti aj poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko, ktorý napísal, že „tento človek patrí do basy a nie naspäť do politiky.“ Na Galkove slová reagoval predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody (SHO) Robert Švec.

“Je veľká škoda, že pán Galko neuviedol dôvody, ktoré ho vedú k takémuto tvrdeniu, ale historická realita hovorí jasnou rečou. Vďaka Vladimírovi Mečiarovi dnes žijeme v druhej Slovenskej republike. Nebyť jeho a jeho spolupracovníkov, dnes by bolo Slovensko iba zemepisným pojmom podobne, ako je ním dnes Morava alebo Sliezsko. Túto zásluhu mu nevezme nikto,” povedal pre portál napalete.sk Švec.

“Druhá vec je tá, aké udalosti sa odohrávali v 90. rokoch. Ale na to sú tu príslušné orgány, ktoré majú konať, ak prišlo k porušeniu zákonov. Mimochodom, Mečiarove amnestie sa zrušili s veľkou pompou pred pár mesiacmi a v trestnoprávnej rovine sa nedeje takmer nič,” pokračoval.

Švec Galkovi odporúča, že ak má poznatky a dôkazy o kriminálnej minulosti Vladimíra Mečiara, aby podal podnet na príslušné orgány. “Ak ich nemá, nech nevynáša svoje súdy, pretože nebyť Vladimíra Mečiara, Galko by ešte aj dnes vykladal tovar ako brigádnik v Kauflande a nebol by ústavným činiteľom v štáte, ktorý obnovoval aj Vladimír Mečiar,” odkázal politikovi SaS šéf SHO.

Predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody Róbert Švec. (Foto: archív)