Úvod Z DOMOVA Švec: Lukašenko chráni bieloruské národné bohatstvo

Švec: Lukašenko chráni bieloruské národné bohatstvo

Róbert Švec. (Foto: archív)

K aktuálnemu dianiu v Bielorusku sa pre portál napalete.sk vyjadril predseda Slovenského hnutia obrody (SHO) Róbert Švec. “Bielorusko je príkladom toho, že aj relatívne malý štát si vie urobiť poriadok na svojom území. A to je hlavná vina prezidenta Alexandra Lukašenka z pohľadu západných elít,” povedal.

Švec si ďalej myslí, že Lukašenko po rozpade Sovietskeho zväzu a páde komunistickej totality vedie Bielorusko cestou maximálnej sebestačnosti a snaží sa zachovať čo najväčšiu mieru zvrchovanosti štátu, ktorého je prezidentom.

“Ako jeden z mála politikov sa po roku 1989 politicky neobrátil o 180 stupňov, ale nadviazal na všetko, čo sa ukázalo pred rokom 1989 ako správne nastavené: zdravotníctvo, školstvo, sociálna politika, výstavba nájomných bytov, podpora mladých rodín a dôchodcov. Zároveň nepripustil rozpredaj bieloruského národného bohatstva a strategických podnikov.

To znamená, že nedovolil, aby sa z Bieloruska stala politická a ekonomická kolónia Západu, tak, ako sa to stalo Slovensku. A to je niečo, čo nemôže Západ dlhodobo tolerovať.” Ako dodal, Lukašenko zároveň Bielorusom prinavrátil náboženskú slobodu a možnosť cestovať.

“Čo sa týka propagandy liberálnych médií, ktoré z kandidátky na hlavu bieloruského štátu Sviatlany Cichanovskej ‘vyrábajú’ martýrku, pred voľbami ju opisovali ako silnú ženu, ktorá porazí Lukašenka, a keď ju Lukašenko vo voľbách prevalcoval a získal 80 percent hlasov voličov, ukazuje sa, že bola iba zneužitá Západom, aby v Bielorusku vyvolala nepokoje.

A po prehratých voľbách ušla do Litvy. To je skutočne postoj typický pre liberálov. Mala zostať v Bielorusku a bojovať. Tak ako my. Neutekáme zo zápasu o budúcnosť nášho slovenského štátu, zostávame na Slovensku a bojujeme s byrokratmi z Bruselu, ich všadeprítomnou propagandou a súčasným mafiánskym režimom,” uzavrel svoje stanovisko predseda SHO.