Úvod Politika Švec na oslavách vzniku prvej SR: Môžu nás aj zabiť, ale slobodu...

Švec na oslavách vzniku prvej SR: Môžu nás aj zabiť, ale slobodu nám nevezmú

Foto: Pavol Privalinec

V Čakajovciach pri Nitre sa uskutočnili celoslovenské oslavy 79. výročia vzniku prvej Slovenskej republiky. Už tradične ich organizovalo Slovenské hnutie obrody (SHO). O podujatie bol mimoriadny záujem, miestny dom kultúry zaplnili účastníci osláv do posledného miesta. Pozvanie na oslavy prijali aj zástupcovia Matice slovenskej (MS) – Jaroslav Janok a Margaréta Vyšná z Miestneho odboru MS v Štúrove a Juraj Gajdoš z Výboru MS.

Okrem iných vystúpili historik Martin Lacko a študent histórie Daniel Rajniak s prednáškou o prvej Slovenskej republike. V kultúrnej časti programu účinkovala hudobná skupina Kozovanka a ďalší umelci. Akciu spestril Jozef Kútny z obce Močenok autorskou výstavou Vivat Slovenská republika. Výstava usporiadaná pri príležitosti 25. výročia obnovenia slovenskej štátnosti zachytáva cestu Slovákov dejinami až po súčasnosť. Neskôr oslavy pokračovali v miestnom Panteóne slovenských dejateľov.

Historik Martin Lacko počas vystúpenia. (Foto: Pavol Privalinec)

Tam s prejavom vystúpil predseda SHO Róbert Švec. „Dušu svoju porúčam Bohu, srdce národu a s telom si robte, čo chcete. To sú slová Jozefa Tisa, prvého slovenského prezidenta. Takéto slová mohol vysloviť iba veľký človek, ktorý úprimne miloval Pána Boha a svoj národ. Jeho slová sú aktuálne aj dnes.

Aj dnes nám môžu zobrať majetky, môžu nás prenasledovať a môžu aj nás zabiť, ale nikdy nám nevezmú našu vnútornú slobodu, pokiaľ si ju sami nenecháme vziať. Radšej budeme rovní ľudia, ako politicky korektní darebáci,“ povedal v emotívne ladenom prejave Švec. Na záver osláv účastníci položili vence k Pamätníku slovenskej štátnosti v areáli panteónu.

Dom kultúry v Čakajovciach bol naplnený do posledného miesta. (Foto: Michaela Kolimárová)