Úvod Politika Švec o úspechu Švédskych demokratov: Zdravé sily v Európe silnejú

Švec o úspechu Švédskych demokratov: Zdravé sily v Európe silnejú

Šéf Slovenského hnutia obrody Róbert Švec. (Foto: archív)

Víkendové voľby vo Švédsku sa skončili patom medzi vládnym stredoľavým blokom a opozičnými stredopravicovými stranami. Najväčšia mediálna pozornosť sa sústredila na antiimigračnú a protieurópsku stranu Švédski demokrati, ktorá sa podľa očakávaní po voľbách posilnila.

Hoci strana skončila treťom mieste, viacerí politickí komentátori a médiá ju nazývajú skutočným víťazom volieb. Doterajší vládnuci socialisti, ktorí priviedli svojou ústretovou migračnou politikou Švédsko na pokraj kolapsu, čelia najhoršiemu volebnému debaklu za posledných 100 rokov. Švédski demokrati získali najvyšší volebný zisk v doterajšej histórii. V roku 2014 získala strana 13 percent hlasov, v týchto voľbách vyše 17 percent.

Medzi prvých gratulantov zo zahraničia patril taliansky minister vnútra a predseda strany Liga severu Matteo Salvini, podľa ktorého sa Švédsko „po rokoch divokej a nekontrolovateľnej imigrácie konečne rozhodlo pre zmenu“. Švédski demokrati majú sympatizantov aj na Slovensku.

Foto: archív

Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec neskrýva radosť z volebného úspechu ďalšej národne orientovanej strany v rámci členských krajín EÚ s nekompromisným politickým programom v oblasti ochrany štátnej suverenity a antimigračných postojov. “Pripájam sa ku gratuláciám. Zdravé sily v Európe silnejú, sú reálne na vzostupe. Je potešujúce, že aj Švédi sa prebúdzajú z letargie a falošného multi-kulti sna o tom, že väčšina sa má prispôsobovať menšine a migrantom.

Budúcnosť Európy nespočíva vo falošnej solidarite a slabosti, ale v sile a odhodlaní európskych národov ochraňovať svoje tradičné hodnoty, ktoré formovali náš európsky priestor dlhé stáročia. A boli to aj hodnoty, ktoré sa sformovali aj zo zápasov a bojov s votrelcami, pokúšajúcich sa podmaniť si Európu,“ povedal Švec pre portál napalete.sk. Dodal, že tak, ako v týchto bojoch obstáli naši predkovia, musíme aj my dnes pre nás a naše deti zviesť zápas o charakter starého kontinentu.