Úvod Politika Švec: Tiso a Dubček boli v podobnej politickej situácii

Švec: Tiso a Dubček boli v podobnej politickej situácii

Koláž: redakcia

Predseda občianskeho združenia Slovenské hnutie obrody (SHO) a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec na sociálnej sieti pri príležitosti 50. výročia augustových dní roku 1968 porovnal politickú situáciu v čase tzv. Pražskej jari s obdobím vzniku prvej Slovenskej republiky.

“Jozef Tiso čelil v marci 1939, pol roka pred vypuknutím 2. svetovej vojny, nátlaku Hitlera, aby Slováci vyhlásili Slovenský štát, inak nechá Slovensko napospas osudu, t. j. rozdelili by si nás Poliaci, Maďari a Nemci,” napísal Švec a vzápätí sa v slovenskej histórii posunul o 29 rokov neskôr.

“Alexander Dubček čelil v auguste 1968 nátlaku sovietskeho vodcu Leonida Brežneva, aby dodatočne svojím podpisom schválil okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Róbert Švec. (Foto: Michaela Kolimárová)

Brežnev nezabudol prízvukovať, že výsledky 2. svetovej vojny sú pre Sovietov nemenné, Československo patrí do ich sféry vplyvu, a ak to bude nevyhnutné, Sovietsky zväz pre to pôjde údajne aj do ďalšej vojny. V marci 1939 Slovenský snem vyhlásil Slovenský štát a v auguste 1968 Dubček podpísal Moskovské protokoly,” pripomenul šéf SHO.

“Boli Tiso a Dubček hrdinovia alebo kolaboranti? Politici – štátnici, ktorí v danej chvíli, pod obrovským tlakom predstaviteľov vtedajších veľmocí, mali na zreteli najmä to, aby prežil slovenský národ a aby Pražská jar nebola utopená v krvi.

Aj preto sa domnievam, že skôr, ako začneme kritizovať druhých, nech si každý z nás odpovie na otázku, ako by konal sa na mieste Tisa alebo Dubčeka. Či by bol schopný odolať tlaku Hitlera alebo Brežneva, a až potom kritizujme tých, ktorí sa rozhodli, lebo sa rozhodnúť museli. Nie pre seba, ale pre budúcnosť národa a štátu,” uzavrel svoje úvahy Švec.