Úvod Spoločnosť Švédi oficiálne zaviedli tretie pohlavie

Švédi oficiálne zaviedli tretie pohlavie

Cochita Wurst. (Foto: archív)

Do švédskej slovnej zásoby sa oficiálne zaradilo pohlavne neutrálne osobné zámeno. Okrem označenia „han“ (on) pre muža a „hon“ (ona) pre ženu môžu teraz Švédi používať aj zámeno „hen“ v prípadoch, keď je pohlavie dotyčnej osoby neznáme alebo ide o transsexuála.

Slovo sa stalo súčasťou nového vydania slovníka švédčiny Svenska Akademiens, ktorý švédska akadémia vied po niekoľkých rokoch pravidelne obnovuje a dopĺňa. Podľa šéfredaktora slovníka Svena-Görana Malmgrena sa vraj toto zámeno často používa a „plní dôležitú úlohu: človek nemusí stále dookola opakovať spojenie ,on alebo ona‘“.

Foto: archív
Foto: archív

Nie všetci obyvatelia Švédska však s týmto názorom súhlasia. Výsledky internetového prieskumu denníka Aftonbladet v roku 2012 ukázali, že až 96 percent respondentov pohlavne neutrálne zámeno nepoužíva. Niektorí ho dokonca nikdy ani len nepočuli.

Výraz bol umelo vytvorený v 60. rokoch minulého storočia, ale v hovorovom jazyku sa neujal. Na prelome tisícročí ho oprášila malá komunita Švédov s odlišnou sexuálnou orientáciou. Do povedomia spoločnosti sa zámeno dostalo v roku 2012, keď vyšla detská kniha Kivi a obrovský pes, kde sa vyskytuje len zámeno „hen“, nahrádzajúce výrazy „han“ a „hon“.