Úvod Politika Švédska ministerka sa pohoršuje nad Orbánovým programom na podporu rodiny

Švédska ministerka sa pohoršuje nad Orbánovým programom na podporu rodiny

Maďarský premiér Viktor Orbán. (Foto: archív)

Švédska ministerka sociálnych vecí Annika Strandhällová na sociálnej sieti ostro kritizovala maďarský vládny akčný program na podporu rodiny, ktorý avizoval premiér Viktor Orbán, uviedol spravodajský server magyarnarancs.hu.

„To, čo sa deje v Maďarsku, je alarmujúce. Orbán teraz chce, aby sa rodilo viac ‘pravých’ maďarských detí,“ napísala švédska politička, podľa ktorej Orbánove opatrenie pripomína 30. roky minulého storočia, ale zároveň takáto pravicovo-populistická politika spochybňuje aj nezávislosť, za ktorú ženy bojovali.

„Švédska vláda nie je ochotná vziať na vedomie, že míňame peniaze na rodiny, a nie na migrantov,“ reagoval vyhlásením pre agentúru MTI šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Orbán vo výročnom prejave o stave krajiny v Budapešti avizoval sedembodový akčný program na ochranu rodín. Bude sa týkať okrem iného výhodných pôžičiek pre prvé manželstvo žien do 40 rokov, rozšírenia výhod pre zaobstaranie bytov v prípade najmenej dvoch detí, zrušenia dane z príjmu pre matky so štyrmi deťmi, ale aj príspevku na vozidlo pre rodiny s najmenej tromi deťmi.

Švédska ministerka sociálnych vecí Annika Strandhällová. (Foto: archív)