Úvod ZO ZAHRANIČIA Švédska vláda nechce referendum o vstupe do NATO

Švédska vláda nechce referendum o vstupe do NATO

Foto: archív

Švédska vláda neplánuje zorganizovať referendum v prípade, ak sa tamojší parlament rozhodne podať žiadosť o vstup do Severoatlantickej aliancie, vyhlásila premiérka Magdalena Anderssonová.

Podľa Anderssonovej nie je usporiadanie referenda týkajúceho sa vstupu do NATO “dobrý nápad”. „Nemyslím si, že je to téma vhodná pre ľudové hlasovanie Existuje veľa informácii o národnej bezpečnosti, ktoré sú tajné.

Takže existujú dôležité otázky, o ktorých sa v takomto plebiscite nemôže diskutovať, ako aj dôležité fakty, ktoré nemožno len tak vyložiť na stôl,“ tvrdí šéfka švédskeho vládneho kabinetu.

Líder najväčšej švédskej opozičnej Umiernenej strany Ulf Kristersson takisto odmietol výzvy na usporiadanie referenda týkajúceho sa vstupu krajiny do NATO. Naopak, líderka Ľavicovej strany Nooshi Dadgostarová, ktorej strana je proti vstupu Švédska do aliancie, vystúpila za usporiadanie plebiscitu.

Politické reprezentácie desaťročia neutrálneho Švédska i susedného Fínska po vypuknutí vojny na Ukrajine zmenili politickú rétoriku smerom k čo najrýchlešiemu vstupu oboch štátov do NATO. Tvrdia, že vojenská neutralita už nie je najlepším prostriedkom na zaistenie národnej bezpečnosti.

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky inštitútu Demoskop podporuje vstup do NATO 57 percent Švédov, čo je viac ako v marci, keď vstup do aliancie podporovalo 51 percent opýtaných.