Úvod ZO ZAHRANIČIA Švédsko uvažuje o sprísnení migračnej politiky

Švédsko uvažuje o sprísnení migračnej politiky

Foto: archív

Švédsko uvažuje o sprísnení migračnej politiky. Vláda predstavila návrh zákona, sprísňujúceho pravidlá pre imigrantov. Ten by utečencom namiesto azylu umožnil udeľovať už len dočasné povolenie na pobyt.

Švédsko patrí k najústretovejším krajinám vo vzťahu k migrantom. V roku 2016 prijalo vyše 160-tisíc žiadateľov o azyl, čo bolo v prepočte na obyvateľov najviac zo všetkých členských krajín Európskej únie.

Po novom dostanú utečenci trojročné povolenie na dočasný pobyt. Tým, ktorí tieto kritériá nespĺňajú, ale takisto potrebujú ochranu, udelí švédska vláda 13-mesačný pobyt. Oba druhy pobytu bude možné predĺžiť, ak bude daná osoba aj naďalej v ohrození.

O trvalý pobyt budú môcť uchádzači požiadať po troch rokoch. Splniť však musia viaceré podmienky vrátane ovládania švédčiny, nadobudnutia poznatkov o tamojšej spoločnosti či schopnosti postarať sa o seba. Úrady budú okrem toho preverovať, či neporušili zákon.

Švédsko v rokoch 2010 – 2019 udelilo azyl či vyhovelo požiadavkám na spájanie rodín vyše 400-tisíc žiadateľov. Mnohí z nich sa však nedokázali integrovať. V krajine evidujú medzi týmito ľuďmi vysokú nezamestnanosť. Často sa hovorí aj o zvýšenej kriminalite.