Úvod ZO ZAHRANIČIA Švédsku chýba odstavená atómová elektráreň. Prestaňte vysávať, vyzýva občanov

Švédsku chýba odstavená atómová elektráreň. Prestaňte vysávať, vyzýva občanov

Foto: archív

Švédsko rieši vážny problém. Po tom, ako na konci minulého roka odstavilo prvý blok atómovej elektrárne Ringhals 1 a na začiatku toho nového prišiel tuhý mráz, nemá severská krajina dosť elektriny. Niektoré fabriky prerušili výrobu, to však nestačí. Švédska štátna televízia SVT preto vyzýva obyvateľov, aby prestali vysávať.

„Situácia je taká vážna, že ohrozuje funkčnosť celej rozvodnej siete,“ uviedla švédska televízia. O postupnom odstavení blokov atómovej elektrárne Ringhals sa paradoxne rozhodlo z dôvodu klesajúceho záujmu o elektrinu a nákladnej údržby, ale aj vzhľadom na energetickú stratégiu švédskej vlády.

Elektrárenská spoločnosť Svenska kraftnät teraz narýchlo uviedla do prevádzky naftovú elektráreň Karlshamn na juhu Švédska. Tá však nedokáže pokryť zvýšený záujem. Ceny energií preto prudko stúpajú.

Podľa švédskeho servera Samnytt dosiahla nedávno cena elektriny 200 eur za megawatthodinu, pričom normálne sa začína na zhruba 30 eurách. Keďže majú nízke teploty pretrvávať, obrátila sa švédska verejnoprávna televízia na divákov s netradičnou výzvou na zníženie spotreby.

„Napríklad striedmosť pri používaní spotrebičov s najväčším odberom, ako sú vysávače. Predovšetkým ráno a večer, keď je odber najvyšší. Sčasti z ekonomických dôvodov a čiastočne na ochranu klímy. Bola spustená fosílna elektráreň Karlshamn a musíme čiastočne odoberať elektrinu z fosílnych elektrární v Nemecku a Poľsku,“ vysvetľovala SVT.