Úvod ZO ZAHRANIČIA Švédsky exstarosta vyzval odstrániť sochu Karola XII. a nahradiť ju Gretou Thunbergovou

Švédsky exstarosta vyzval odstrániť sochu Karola XII. a nahradiť ju Gretou Thunbergovou

Zatiaľ jediná socha aktivistky Grety Thunbergovej bola z ľadu a v roku 2019 stála na Trafalgarskom námestí v Londýne. (Foto: archív)

Bývalý starosta švédskeho mesta Umeå Jan Björinge navrhuje nahradiť sochu  „autokratického vládcu” Karla XII. pomníkom 17-ročnej ekologickej aktivistky Grety Thunbergovej. Björinge v komentári pre denník Aftonbladet napísal, že aktuálne rasové nepokoje v Spojených štátoch a inde vo svete “vyriešili problém sôch, ktoré sa stávajú terčom vandalov”.

Zdôraznil, že napríklad sochy Marxa, Lenina či Saddáma Husajna boli v rôznych častiach sveta v nedávnej i dávnejšej minulosti niekoľkokrát strhnuté, pretože odrážali hodnoty utláčateľov. „Odstráňte Karola XII. a nahraďte ho klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou alebo aspoň diplomatom Dagom Hammarskjöldom. Obaja prispeli k humánnejšiemu a udržateľnejšiemu svetu,“ myslí si Björinge.

Kráľ a jeden z najlepších vojvodcov 18. storočia Karol XII. je rozporuplnou historickou postavou. Svoju krajinu priviedol na vrchol jej imperiálnej sily, ale neskôr spôsobil jej pád. Nešťastná bola invázia do Ruska počas Severnej vojny, ktorá po jeho smrti viedla k zániku Švédskej ríše. Napriek tomu Karola XII. vníma väčšina Švédov ako ikonickú postavu národných dejín.