Úvod GEO Svet speje k environmentálnej katastrofe. Čaká nás nedostatok potravín a rast migrácie

Svet speje k environmentálnej katastrofe. Čaká nás nedostatok potravín a rast migrácie

Foto: archív

Nepriaznivý vplyv ľudstva na prírodu dosiahol podľa správy Inštitútu pre výskum verejnej politiky (IPPR), britského ľavicového think-tanku založeného v roku 1988, kritickú úroveň, ktorá môže spôsobiť destabilizáciu spoločností a globálnej ekonomiky. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Zo správy vyplýva, že stabilitu globálneho politického a ekonomického systému ohrozuje najmä kombinácia piatich faktorov, medzi ktoré patria: zmena klímy, vymieranie živočíšnych druhov, erózia vrchnej vrstvy pôdy, miznutie lesov a zvyšovanie kyslosti oceánov.

Tieto faktory spoločne podľa IPPR „poháňajú komplexný a dynamický proces environmentálnej destabilizácie, dosahujúcej kritickú úroveň“. Za najviac podceňovaný faktor považuje inštitút v tomto kontexte eróziu vrchnej vrstvy pôdy.

Poukazuje pritom na to, že ornica sa stráca 10- až 40-krát rýchlejšie, ako dokáže byť obnovovaná prirodzenými procesmi. Následkom toho sa od 50. rokov 20. storočia vplyvom erózie stratilo už 30 percent svetovej ornej pôdy.

IPPR v tejto súvislosti upozorňuje na to, že svet vstupuje do „epochy environmentálneho kolapsu“. S výsledkami výskumu sa stotožňuje aj Simon Lewis z University College London, pričom dodáva, že „budúce problémy s nedostatkom potravín by mohli spôsobiť strmý rast cien a nasledujúce občianske nepokoje, zatiaľ čo nárast migrácie môže viesť k destabilizácii spoločností“. V súčinnosti môžu následne tieto dva procesy „ochromiť politické inštitúcie, ako aj svetový obchod“.

Foto: archív