Úvod ZO ZAHRANIČIA Svetu hrozí hladomor biblických rozmerov

Svetu hrozí hladomor biblických rozmerov

Foto: archív

Predstavitelia Svetového potravinového programu (WFP) vo svojej výročnej správe varovali, že svet čelí v dôsledku pandémie nového koronavírusu hrozbe rozsiahlych hladomorov „biblických rozmerov“. Výkonný riaditeľ WFP David Beasley uviedol, že na to, aby sa zabránilo katastrofe, je potrebná rýchla akcia.

Beasley sa počas videokonferencie obrátil na Bezpečnostnú radu OSN s tým, že svet musí „konať múdro a rýchlo“. „Môže sa stať, že budeme čeliť viacerým hladomorom biblických rozmerov počas niekoľkých mesiacov,“ povedal Beasley. „Čas nie je na našej strane.“

Zo správy WFP vyplýva, že počet hladujúcich ľudí by sa mohol zvýšiť zo 135 na viac než 250 miliónov. Najviac ohrozených je desať krajín, ktoré sú poznačené konfliktmi, ekonomickou krízou a klimatickou zmenou: Jemen, Konžská demokratická republika, Afganistan, Venezuela, Etiópia, Južný Sudán, Sudán, Sýria, Nigéria a Haiti.

Časti východnej Afriky a južnej Ázie pritom už pred pandémiou koronavírusu čelili vážnemu nedostatku potravín spôsobenému suchom a inváziou kobyliek. V Južnom Sudáne potravinová kríza vlani ovplyvnila 61 percent tamojšej populácie.