Úvod Zdravie WHO: Syndróm vyhorenia je fenomén, nie choroba

WHO: Syndróm vyhorenia je fenomén, nie choroba

Foto: archív

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje syndróm vyhorenia za „fenomén súvisiaci s prácou“, nie za chorobu. Oznámil to hovorca WHO, ktorý takto spresnil jej predchádzajúce vyhlásenie, že syndróm vyhorenia bol zaradený do najnovšej Medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-11).

Vyhorenie sa síce skutočne nachádza v ICD-11, ale v kategórii faktorov ovplyvňujúcich zdravotný stav. Konkrétne to znamená, že syndróm vyhorenia nie je chápaný ako zmena zdravotného stavu, ale skôr „ako fenomén súvisiaci s prácou“.

Definícia vyhorenia bola zmenená s ohľadom na najnovšie zistenia vedcov. Definuje sa ako „syndróm (…) vyplývajúci z chronického stresu pri práci, ktorý nebol úspešne zvládnutý a je charakterizovaný tromi prvkami: pocitom vyčerpania, cynizmom alebo negativistickými pocitmi človeka vo vzťahu k práci a zníženou odbornou efektívnosťou“.

V registri WHO sa uvádza, že syndróm vyhorenia sa vzťahuje špecificky na javy súvisiace s prácou a nemal by sa používať na opis skutočností a skúseností zažitých v iných oblastiach života.

Nová klasifikácia chorôb bola zverejnená vlani. Členské štáty WHO ju oficiálne prijali počas 72. svetového zhromaždenia WHO, ktoré sa skončilo v utorok v Ženeve. Platiť začne 1. januára 2022. ICD-11 obsahuje ešte aj niekoľko ďalších zmien vrátane klasifikácie „kompulzívneho sexuálneho správania“ ako duševnej poruchy.

Medzi závislosti bola po prvý raz zaradená aj závislosť od videohier podobne, ako je to v prípade závislosti od hazardných hier či drog. Z aktualizovaného zoznamu bol transgenderizmus vyradený z kategórie duševných porúch a ocitol sa v kapitole podmienok súvisiacich so sexuálnym zdravím.