Úvod Politika Sýrska armáda dobyla posledné územia spod nadvlády ISIS v Damasku

Sýrska armáda dobyla posledné územia spod nadvlády ISIS v Damasku

Foto: archív

Sýrska armáda dostala pod kontrolu Damask a jeho okolie. Sýrska metropola a okolie sú tak „úplne bezpečné“ a „vyčistené od všetkých radikálov“. Podľa agentúry AP je to po prvý raz od vypuknutia občianskej vojny v krajine v roku 2011, čo vláda obnovila kontrolu nad sýrskou metropolou a jej okolím.

Sýrska štátna televízia už krátko predtým informovala, že vládne vojská vytlačili radikálov z organizácie Islamský štát z oblasti Hadžára al-Asvad južne od Damasku. Minulý mesiac oslobodili od povstalcov východnú Ghútu, potom však stále bojovali proti ISIS južne od metropoly. Už niekoľko týždňov sa vládne vojská snažili oslobodiť utečenecký tábor pre Palestínčanov Jarmuk a priľahlú časť Hadžára al-Asvad, ktorú tiež ovládali radikáli z ISIS.

Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) oznámila, že z Hadžára al-Asvadu odchádzali autobusy do východnej Sýrie, kde pôsobí ISIS: „Pomocou 32 autobusov bolo evakuovaných 1 600 civilistov a bojovníkov.“ SOHR tvrdí, že niektorí bojovníci ISIS dostali povolenie odísť z Jarmuku, čo však sýrske štátne médiá popreli.

Príslušníci samozvaného Islamského štátu mali v roku 2014 pod kontrolou skoro polovicu Sýrie a tretinu Iraku. Z mešity v irackom Mosule potom vyhlásil jeho vodca na tomto území kalifát. V Iraku boli členovia ISIS porazení vlani. V Sýrii sú teraz zvyšky jeho oddielov ešte v dvoch púštnych oblastiach na východe. Ďalšia skupina, ktorá sa hlási k ISIS, ovláda menšie územia na sýrskom severozápade.