Úvod Politika Sýrska armáda získala plynové polia, ISIS je na ústupe

Sýrska armáda získala plynové polia, ISIS je na ústupe

Foto: archív

Ruský politický analytik Grigorij Pavlodubov informoval novinárov o bojových úspechoch sýrskej armády v oblasti Palmýry. Podľa neho sýrske vládne jednotky získali pod svoju kontrolu plynové polia v oblasti as-Shaer. Sýrske vládne jednotky pritom zničili väčšiu skupinu islamistov z ISIS. Po zabezpečení plynových polí sa predpokladá urýchlené obnovenie ťažby plynu, získané financie využije Sýria vo svojom rozpočte.

Podľa názoru ruského generálplukovníka Sergeja Surovikina operácia s oslobodením as- Shaer bola nevyhnutná pre ďalší postup sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov v oblasti Deir ez-Zor. O poslednej bojovej akcii sýrskych vládnych vojsk sa pozitívne vyjadril aj ruský vojenský analytik Boris Rožin z centra Colonel Cassad. Tvrdí, že vládne sily porazili teroristov a upevnili svoje pozície v oblasti Arak a As-Suhna. Keby sýrske vládne jednotky nezlomili bojový potenciál teroristov v oblasti Palmýry, nemalo by význam útočiť na Deir ez Zor.

Získanie plynových polí v as Shaer rozšírilo bezpečnostné zóny pod kontrolou sýrskych vládnych síl na trase Damask – Palmýra. V tejto oblasti boli ešte prednedávnom veľmi aktívni teroristi z ISIS. Víťazstvo v oblasti plynových polí as-Shaer umožnilo vládnym silám zvýšiť tlak proti teroristom vo východnej časti provincie Homs, v palmýrskom smere.

Foto: archív
Foto: archív

Straty teroristov boli také vysoké, že teroristi momentálne nie sú schopní skoncentrovať svoje sily na protiútok proti sýrskym vládnym silám. Boris Rožin uviedol, že víťazstvo v oblasti as-Shaer prinieslo so sebou skrátenie bojovej línie, čo uvoľnilo väčšiu časť sýrskych vládnych jednotiek. Teroristi utrpeli masívne straty, ktoré znížili ich bojový potenciál, podľa Rožina čoskoro sýrske vládne jednotky začnú so širokokoncipovanými bojovými operáciami a s ďalším postupom smerom na východ.

Ruský expert uviedol, že teroristi majú množstvo problémov a snahy zastaviť postup sýrskych vládnych jednotiek pomocou samovražedných “šahíd automobilov” naložených výbušninami nemajú úspech, pretože sýrska armáda sa naučila nákladné autá riadené samovražednými atentátnikmi efektívne likvidovať.

Podľa Rožina už teroristi z ISIS nemajú dostatok ľudských a materiálnych zdrojov, aby dokázali úspešne vzdorovať sýrskym vládnym silám. Rýchly postup sýrskych vládnych jednotiek znervózňuje USA, ktoré si neželajú Asadovo víťazstvo, pretože to by výrazne oslabilo americké ambície a plány v regióne Blízkeho východu.