Úvod Politika Sýrski Kurdi už neveria Washingtonu, chcú sa dohodnúť s Asadom

Sýrski Kurdi už neveria Washingtonu, chcú sa dohodnúť s Asadom

Foto: archív

Jednotky sýrskych Kurdov sa osvedčili ako najspoľahlivejší spojenec USA v boji proti Islamskému štátu. Dnes, keď vojna v Sýrii vstupuje do novej fázy, však už Washingtonu veľmi neveria, a tak sa rozhodli zasadnúť za rokovací stôl s vládou Bašára Asada.

Až donedávna sa sýrski Kurdi mohli rátať medzi tých, ktorí z vyše sedemročného konfliktu vyšli ako relatívni víťazi. Na severe krajiny vytvorili veľké územie pod vlastnou vládou a až na niekoľko výnimiek sa im podarilo vyhýbať sa konfliktom s provládnymi jednotkami.

Bašárovi Asadovi sa na jar s výraznou pomocou Ruska podarilo ovládnuť okolie Damasku a teraz rýchlo pacifikuje povstalecké územia na juhu krajiny. Poslednú baštu odporu predstavuje provincia Idlíb, ovládaná radikálnymi islamistami. Na severozápade sa rozprestiera turecký protektorát, najväčšie teritórium neovládané Damaskom však predstavujú práve územia pod kontrolou Kurdov.

Kurdi vyslali do Damasku delegáciu na vôbec prvé rokovania s predstaviteľmi vlády. Tvrdia pritom, že nechcú samostatnosť, len politickú dohodu zaisťujúcu autonómiu. Za snahou dohodnúť sa s Bašárom Asadom je aj rastúca nedôvera Kurdov k Spojeným štátom. Kurdské jednotky EPG sa pred tromi rokmi stali hlavným americkým spojencom v Sýrii v boji proti Islamskému štátu.

Foto: archív

Na kurdských územiach je stále zhruba dvetisíc amerických vojakov, ktorí občas zasiahnu na ich ochranu. S tým má veľký problém Turecko, považujúce YPG za teroristov prepojených na Stranu kurdských pracujúcich. Kurdi sa preto obávajú, že ich Washington v záujme udržania dobrých vzťahov s Ankarou hodí cez palubu.

Isté náznaky tu sú. Keď Turci vytlačili Kurdov z provincie Afrín na severozápade Sýrie, Spojené štáty príliš neprotestovali. V júni sa zase Američania s Turkami dohodli na odchode YPG z významného mesta Manbidž. Ankara sa netají tým, že by chcela dostať pod kontrolu aj kurdské mestá pozdĺž tureckej hranice na východe Sýrie.

Nečudo, že sa Kurdi pripravujú na deň, keď ostanú bez americkej pomoci. „Nie je jasné, čo vlastne chcú,“ hodnotí americkú pozíciu v sýrskej vojne Ilham Ahmedová, jedna z vedúcich političiek sýrskych Kurdov.