Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó bol na energetickom fóre v Moskve. Lipavský to označil za škandál

Szijjártó bol na energetickom fóre v Moskve. Lipavský to označil za škandál

Péter Szijjártó. (Foto: Facebook Pétera Szijjártóa)

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský označil účasť šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa na energetickom fóre v Moskve, na ktorom boli aj osoby uvedené na sankčnom zozname Európskej únie, za škandál. „Maďarsko je čiastočne obeťou svojich vzťahov s Ruskou federáciou. Predstava, že s nimi postaví atómovú elektráreň, mi nepripadá realistická,“ povedal.

Český minister dodal, že sa bráni tomu, aby Vyšehradská štvorka (V4) tvorená Českom, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom bola vnímaná ako konzervatívny blok, ale odmieta aj výzvy na vystúpenie z V4 alebo skončenie tejto spolupráce. Zoskupenie V4 podľa jeho slov nemá nijaký silný jednotný postoj, ako napríklad v roku 2015, keď nastala migračná kríza.

Podľa šéfa českej diplomacie možno V4 vnímať ako diskusnú platformu, pričom problémy krajín štvorky týkajúce sa migrácie a energií sú podobné. Lipavský podotkol, že sa nebráni rokovaniam v rámci V4.

Západ a Rusko by mali spolu hovoriť, nemali by nechať zaniknúť komunikačné kanály, pretože tým sa vzdajú v súčasnej zúfalej situácii aj nádeje na mier, vyhlásil Szijjártó v Moskve. Minister v rámci panelovej diskusie na Týždni ruskej energie povedal, že na tomto podujatí sa zúčastňuje ako jediný minister zahraničných vecí členského štátu EÚ a NATO.

Šéf maďarskej diplomacie priznal, že v súčasnosti to západní politici považujú za mimoriadnu udalosť. Zdôraznil však, že Maďarsko sa nevzdáva nádeje a modlí sa za čo najrýchlejší mier vo svojom susedstve.