Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó: Človek nemusí mať Nobelovu cenu, aby pochopil, že cenový strop na...

Szijjártó: Človek nemusí mať Nobelovu cenu, aby pochopil, že cenový strop na plyn povedie k zastaveniu dodávok

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Navrhované zavedenie cenového stropu na ruský plyn ide proti európskym a maďarským záujmom. Je to tom presvedčený maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Svoje stanovisko prezentoval pred mimoriadnou schôdzkou ministrov energetiky Európskej únie.

Szijjártó, ktorý v júli rokoval v Moskve s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom o zvýšení dodávok plynu do Maďarska o 700 miliónov m3 ročne nad dohodnutú úroveň v rámci dlhodobého kontraktu, dodal, že zavedenie cenového stropu na ruský plyn by viedlo k okamžitému zastaveniu dodávok suroviny do Európy.

Rusko sa najväčšou mierou podieľa na celkovej spotrebe Maďarska v oblasti plynu a ropy. „Plán, na základe ktorého by sa zastropovala cena iba plynu dovážaného plynovodmi z Ruska, ide úplne proti európskym a maďarským záujmom,“ povedal Szijjártó.

„Ak sa obmedzenia zavedú výlučne na ruský plyn, jednoznačne to povedie k okamžitému zastaveniu dodávok z Ruska. Človek nemusí mať Nobelovu cenu, aby to pochopil,“ dodal maďarský minister.

Maďarsko patrí k najväčším kritikom sankcií Európskej únie proti Rusku za jeho vojenskú operáciu na Ukrajine. Maďarská vláda tvrdí, že sankcie Rusko výrazne neoslabili, na druhej strane však ohrozujú európsku ekonomiku.