Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó: O svojej budúcnosti rozhoduje maďarský ľud, nie pár jednotlivcov v Štrasburgu...

Szijjártó: O svojej budúcnosti rozhoduje maďarský ľud, nie pár jednotlivcov v Štrasburgu a Bruseli

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Schválenie kritickej správy hodnotiacej situáciu právneho štátu v Maďarsku Európskym parlamentom považuje šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó za „inzultáciu maďarského ľudu, pretože sa ňou spochybňuje funkčnosť demokracie v Maďarsku“.

Minister vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Bruselu odkázal, aby sa namiesto opakovania nepravdivých obvinení proti Maďarsku zaoberal riešením energetickej krízy. Szijjártó uviedol, že celá sankčná politika proti Rusku zlyhala a namiesto vyriešenia problému sa Európania dostávajú do čoraz ťažšej situácie pre vysoké ceny energií a pre vysokú infláciu.

„Maďari sa už v štyroch parlamentných voľbách za sebou jasne rozhodli, akú budúcnosť chcú pre krajinu,“ dodal maďarský minister, ktorý uviedol, že jeho krajina si vyprosí, aby sa jednotlivci v Štrasburgu a v Bruseli domnievali, že maďarský ľud nie je dostatočne zrelý na to, aby mohol rozhodovať o svojej budúcnosti.

Európsky parlament počas svojho zasadnutia vo francúzskom Štrasburgu schválil kritickú správu hodnotiacu situáciu právneho štátu v Maďarsku. Správu podporilo 433 poslancov, 123 bolo proti a 28 sa zdržalo hlasovania.

Podľa správy francúzskej europoslankyne zo Strany zelených Gwendoline Delbosovej-Corfieldovej sa Maďarsko neustále vzďaľuje od základných hodnôt EÚ a namiesto plnohodnotnej demokracie sa mu pre rok 2022 hodí skôr prívlastok „volebná autokracia“. V dokumente sa žiada, aby sa plán obnovy Maďarska zatiaľ neschválil a aby neprišlo k vyplateniu príslušných zdrojov.

Správa založená na analýzach európskych inštitúcií hodnotí fungovanie ústavného systému, nezávislosť súdnictva, korupciu, ochranu osobných údajov a slobodu prejavu názoru, spolčovania sa a náboženstva, ale aj právo na rovnaké zaobchádzanie, práva menšín, migrantov a žiadateľov o azyl a aj hospodárske a sociálne práva.