Úvod ZO ZAHRANIČIA Szijjártó odpovedal na Zelenského kritku Maďarska za “nedostatočné odhodlanie pomôcť Ukrajine”

Szijjártó odpovedal na Zelenského kritku Maďarska za “nedostatočné odhodlanie pomôcť Ukrajine”

Péter Szijjártó. (Foto: archív)

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na sociálnej sieti zareagoval na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý počas panelovej diskusie na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose vo videopríhovore ostro kritizoval Maďarsko.

“Ak to, čo prezident Zelenskyj povedal, po ukrajinsky znamená: ‘Ďakujeme Maďarom, že prijali vyše 720.000 ukrajinských utečencov, že sa o nich starajú, že im dávajú prácu, ďakujeme im, že ponúkli liečenie 130 ukrajinských detí, že ponúkli nemocničné ošetrenie ranených ukrajinských vojakov, že sú pripravení poskytnúť štipendium tisícke ukrajinských študentov, že sú pripravení obnoviť jednu ukrajinskú školu a škôlku, a ďakujeme im, že pomáhajú ubytovať vnútorných utečencov,’ tak odpoveď Maďarov je: ‘Rado sa stalo, pomôžeme aj nabudúce’,” napísal šéf maďarskej diplomacie.

Zelenskyj vyhlásil, že krajiny Západu nie sú jednotné, čo sa týka rozsahu podpory pre Ukrajinu. Dodal, že je vďačný za podporu od amerického prezidenta Joea Bidena; nedostatočné odhodlanie pomôcť Ukrajine je však podľa vlastných slov evidentné v rámci Európy.

Ako príklad spomenul Maďarsko, ktoré okrem iného nesúhlasí so zavedením embarga EÚ na ruskú ropu. „Maďarsko nemá jednotný postoj s ostatnými krajinami EÚ,“ povedal ukrajinský prezident.