Úvod Politika Szydlová: O Európe nebude rozhodovať Macron sám

Szydlová: O Európe nebude rozhodovať Macron sám

Premiérka Beata Szydlová. (Foto: archív)

Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa Poľsko v Európe dostáva do čoraz väčšej izolácie. Premiérka Beata Szydlová na diaľku kontrovala, aby sa radšej zaujímal o zvýšenie bezpečnosti vo svojej krajine.

Ostré slová si poľská vláda vypočula od francúzskeho prezidenta po skončení jeho rokovaní v Bulharsku o platoch vysielaných pracovníkov. Sprísnením smernice týkajúcej sa detašovaných zamestnancov chce Macron bojovať so sociálnym a mzdovým dampingom v EÚ.

Varšave sa pritom Macron počas cesty po strednej a východnej Európe vyhol. „Vyhlásenia poľskej premiérky ukazujú, že sa táto krajina rozhodla postaviť na okraj minulosti, prítomnosti a budúcnosti Európy,“ uviedol na adresu Poľska. Podľa Szydlovej, ktorá zmenu smernice o detašovaných zamestnancoch v únii odmieta, nebude o Európe rozhodovať Macron sám.

„Prezident by mohol byť zmierlivejší… Možno sú jeho arogantné poznámky výsledkom nedostatku skúseností. Odporúčam mu, aby sa sústredil na záležitosti vlastnej krajiny. Možno bude potom schopný dosiahnuť rovnaké hospodárske výsledky a rovnakú úroveň bezpečnosti občanov, akú zaručuje Poľsko,“ nešetrila kritikou poľská premiérka.

Na Macronove slová reagoval aj poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski, ktorý ho obvinil z neznalosti. Poľské ministerstvo si dokonca predvolalo zástupcu francúzskej diplomacie vo Varšave, aby proti jeho výrokom oficiálne protestovalo.