Úvod Kultúra TA3 supluje RTVS, pokus s Havranom sa nevydaril

TA3 supluje RTVS, pokus s Havranom sa nevydaril

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

Pravidelný debatný večer v kongresovej sále bratislavského Hotela Tatra pod názvom Diskusia Na palete sa stáva populárnym miestom stretnutia ľudí, ktorí si chcú vymeniť názory na politické udalosti a spoločenské javy, aké sa neobjavujú v oficiálnych médiách

Témou v poradí druhého verejného podujatia bola problematika upadajúcej slovenskej kultúry a kultúrnosti, otázky smerovania našich médií, osobitne verejnoprávnej RTVS, ako aj debata o pripravovanom zákone o vysielaní slovenskej hudby v rádiách a televízii.

Diskusiu viedol moderátor Pavel Kapusta a hosťami večera boli poslanec Smeru-SD a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a podpredseda Asociácie slovenských novinárov Ľudovít Števko.

Kultúra živorí aj vinou telerozhlasu
Diskutujúci sa zjednotili v názore, že slovenská kultúra ako súčasť národnej identity je podvyživená, že absentuje nielen vo verejnom živote, ale aj v RTVS, v inštitúcii, ktorá má povinnosť rozvíjať národné a kultúrne povedomie z dikcie zákona.

Ľudovít Števko vyslovil názor, že verejnoprávnosť RTVS supluje v slovenskom mediálnom priestore súkromná televízia TA3 a spomenul konkrétne dramaturgické pochybenia v publicistických programoch verejnoprávnej televízie.

Tie podľa neho spočívajú najmä v jednostrannom výbere účinkujúcich a prezentácie ich jednostranných, často neodborných názorov, keď sa zároveň porušuje zásada nestrannosti moderátora. Ako príklad takéhoto prístupu spomenul novú diskusnú reláciu, ktorá nahradila kontroverznú Lampu Štefana Hríba.

VEČERA S HAVRANOM JE PODĽA ĽUDOVÍTA ŠTEVKA SÚKROMNOU PREZENTÁCIOU EXTRÉMISTICKÝCH NÁZOROV MODERÁTORA A JEHO PRIATEĽOV.

Poslanec Dušan Jarjabek nepovažuje za správne, aby verejnoprávna televízia podliehala nezmyselným peoplemetrom, ale rovnako nie je správne kritizovať ju bez toho, aby sa ponúkali riešenia.

Súhlasí však s názorom, že Večera s Havranom je sklamaním a programovou prehrou. Pokus s Havranovou publicistikou RTVS nevyšiel, povedal. Ako dodal, problém kultúry v našom živote nevyriešia iba zákony, ale aj dobré fungovanie kultúrnych inštitúcií.

Kiska odmietol Maticu slovenskú
Šéf Matice slovenskej Marián Tkáč upozornil na programovú bulvarizáciu týchto inštitúcií a forsírovanie názoru, že divák nemá záujem o kultúru, iba o zábavu. Pravdou je však to, že komercia a zábava sú výnosnejšie, ziskovejšie ako kvalitná kultúra alebo kultúrne podujatia.

V tejto súvislosti Tkáča mrzí, že prezident Andrej Kiska odmietol prevziať záštitu nad celoštátnou literárno-výtvarnou súťažou pre mládež Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, ktorú každoročne pripravuje Matica slovenská.

MARIÁN TKÁČ S DÁVKOU SARKAZMU POZNAMENAL, ŽE SLOVENSKÁ KULTÚRA PREŽIJE, AK NEDOKONČÍME DIAĽNICE.

Vidiek je totiž nielen konzumentom kultúry, ale aj sám kultúru tvorí, ľudia na vidieku majú ešte sviatky a dokážu sa zabávať aj bez televízie vrátane RTVS.

Účastníci diskusie vyslovili názor, že napriek nedostatku peňazí a nezáujmu verejnoprávnych médií i niektorých štátnych činiteľov slovenská kultúra prežije v lokálnych podmienkach, kde sa jej, našťastie, darí vo folklórnych a ochotníckych divadelných súboroch, kultúrnych podujatiach, v nedocenených tradíciách našich miest.

Diskusia Na palete za prítomnosti televíznych kamier má mesačnú periodicitu, pričom krátke videozostrihy z podujatia sú dostupné na portáli napalete.sk a na YouTube.

Dva paranormálne javy: Smatana a Havran

Dušan Jarjabek: Pokus s Havranom RTVS nevyšiel

RTVS je nekultúrna, supluje ju TA3

Marián Tkáč: Slovenská kultúra prežije, ak nedokončíme diaľnice