Úvod ZO ZAHRANIČIA Tajné služby Ruska a Bieloruska ohlásili užšiu spoluprácu

Tajné služby Ruska a Bieloruska ohlásili užšiu spoluprácu

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Bieloruská tajná služba KGB a ruská Služba zahraničnej rozviedky (SVR) oznámili, že budú užšie spolupracovať v snahe čeliť spoločne agresívnej politike Západu. „V duchu tradičných bratských vzťahov sa ruská SVR a bieloruská KGB dohodli na spoločnom úsilí zameranom na boj proti deštruktívnej činnosti Západu.

Tá je zameraná na destabilizáciu politickej a sociálno-ekonomickej situácie vo zväzovom štáte Ruska a Bieloruska,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré obe tajné služby vydali po spoločnom stretnutí ich vedúcich predstaviteľov v Bielorusku.

Riaditeľ SVR Sergej Naryškin a šéf KGB Ivan Terteľ zdôraznili tiež dôležitosť konsolidačného úsilia v reakcii na globálne výzvy a nové hrozby“. Rusko a Bielorusko sú súčasťou Zväzového štátu, ktorý prepája ich ekonomiky a armády. Obe krajiny diskutujú o užšej integrácii, keďže ich vzťahy so Západom sa neustále zhoršujú.

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko je naklonený k bližšej spolupráci s Kremľom od vlaňajších prezidentských volieb v Bielorusku a následných masových protestov. Bieloruská opozícia označila voľby za zmanipulované, pričom ako ich víťazku vníma Lukašenkovu rivalku Sviatlanu Cichanovskú.

Lukašenka za legitímne zvoleného neuznávajú ani západné krajiny. Samotný bieloruský prezident obvinil Západ z pokusov o zasahovanie do hlasovania a opakovane tvrdil, že NATO sa usiluje o destabilizáciu tejto postsovietskej krajiny.