Úvod Z DOMOVA Takmer 50 percent Slovákov myslí, že EÚ by mala mať menší vplyv...

Takmer 50 percent Slovákov myslí, že EÚ by mala mať menší vplyv na riadenie Slovenska, zistil prieskum

Foto: archív

Vstup Slovenska do Európskej únie pred 19 rokmi hodnotí pozitívne 52 percent populácie. Takmer polovica ľudí (47 percent) si myslí, že EÚ by mala mať menší vplyv na prijímanie zákonov a riadenie krajiny na národnej úrovni.

Tvrdí to výskumná agentúra NMS Market Research Slovakia na základe svojho reprezentatívneho prieskumu, ktorý sa uskutočnil 28. marca až 2. apríla tohto roka na vzorke 1008 respondentov.

Pozitívny postoj k vstupu do EÚ je silnejší u mladých ľudí do 34 rokov. „Neplatí len pre Slovensko, ale je to výsledok, ktorý vidíme aj v meraniach Eurostatu za priemer všetkých členských krajín,“ uvádza Denisa Lakatošová z NMS.

Dôvody vidí v tom, že mladí ľudia radšej a častejšie využívajú výhody EÚ, najmä možnosti cestovania, ale aj práce či štúdia v zahraničí. Únia si podľa nej získava sympatie mladých aj bojom za ľudské práva, práva menšín či riešením klimatickej krízy.

Medzi 37 percentami populácie, ktorá hodnotí vstup do EÚ negatívne, sú častejšie muži, obyvatelia nad 45 rokov a sympatizanti strán Republika a Smer-SD. Takmer polovica populácie (47 percent) si myslí, že Európska únia by mala mať menší vplyv na prijímanie zákonov a riadenie krajiny na Slovensku.

Za menší vplyv sú výrazne viac sympatizanti hnutia Republika a strán Smer-SD a SNS. Len 13 percent Slovákov zastáva názor, že vplyv EÚ by mal byť väčší. Každý štvrtý je za to, aby vplyv EÚ na prijímanie zákonov na Slovensku zostal rovnaký ako doteraz.

Účastníci prieskumu mali možnosť vyjadriť sa aj k rôznym scenárom vývoja Európskej únie. K väčšine z nich vyjadrili skôr negatívne stanovisko. S rozšírením členských krajín EÚ o Ukrajinu nesúhlasí 55 percent Slovákov, za vstup je 29 percent ľudí.

S nesúhlasom polovice populácie sa stretol aj scenár vytvorenia spoločnej federácie krajín EÚ, tzv. európsky superštát. Za by bolo podľa agentúry 27 percent Slovákov. Polovica respondentov nesúhlasila ani s rozpadom eurozóny a návratom k národným menám. Za takýto scenár by však bola viac ako tretina ľudí.