Úvod Ekonomika Takmer dve pätiny Slovákov nie sú schopné čeliť neočakávaným výdavkom

Takmer dve pätiny Slovákov nie sú schopné čeliť neočakávaným výdavkom

Foto: Michaela Kolimárová

Takmer dve pätiny Slovákov nie sú schopné čeliť nepredvídaným finančným výdavkom. Lepšie ako Slovensko je na tom 13 krajín Európskej únie. „Neočakávané výdavky prekvapia len každého šiesteho Švéda alebo o niečo viac ako pätinu Rakúšanov či Holanďanov. Z okolitých štátov je na tom lepšie aj Česko, kde dokáže neočakávaným finančným výdavkom čeliť vyše tretina obyvateľov,“ priblížila analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

Na Slovensku sú najohrozenejší slobodní rodičia s deťmi. Neočakávaným výdavkom nedokážu čeliť až dve tretiny z nich. Nasledujú seniori nad 65 rokov a ľudia žijúci bez partnera, spomedzi ktorých má problémy s nepredvídanými výdavkami až vyše polovica.

„Práve tí sú totiž odkázaní len na jeden príjem, z ktorého musia často živiť viaceré osoby. Seniori zase často žijú iba z dôchodku, ktorý je málokedy postačujúci. Aj v Európe ako takej sú najrizikovejší slobodní rodičia, ktorých podiel na úrovni 68 percent je mierne vyšší ako na Slovensku,“ tvrdí Ondrová.

Z hľadiska financií majú najlepšie podmienky domácnosti bez závislých detí. Nepredvídané finančné výdavky nezvláda len tretina nich. To, že sú títo obyvatelia najmenej ohrození, by sa mohlo zdať ako samozrejmosť, keďže príjem zostáva len im a nemusia z neho živiť maloleté deti.