Úvod Zaujímavé Takmer vo všetkých balených nápojoch sú mikroplasty

Takmer vo všetkých balených nápojoch sú mikroplasty

Foto: archív

Britskí novinári z organizácie Orb Media sa rozhodli zistiť, či sa v bežných nápojoch nachádzajú mikroskopické častice plastov. Išlo o jeden z najväčších podobných výskumov, keďže vedci preskúmali asi 250 fliaš z deviatich rôznych krajín. Našli v nich priemerne desať plastových častíc na jeden liter, pričom každá bola väčšia ako šírka ľudského vlasu.

Okrem veľkých častíc bolo vo vode aj obrovské množstvo plastov menších ako 100 mikrónov. Tých bolo priemerne 314 na liter nápoja. Testy prebehli na State University of New York. „Plasty sme nachádzali v jednej fľaši za druhou,“ uviedla profesorka chémie Sherri Masonová, ktorá na výskume spolupracovala, pre stanicu BBC.

„Nechceme ukazovať na jednotlivé značky, ukazuje sa, že plasty sú v našej spoločnosti všade. Dostávajú sa aj do vody a my ich konzumujeme.“ V súčasnosti neexistujú nijaké dôkazy, že by konzumácia malých kúskov plastu škodila, ale podľa autorov práce sú dôležité potenciálne následky tohto javu.

Množstvo plastov síce nie je alarmujúce, ale tento fakt aj tak vyvoláva znepokojenie. Najdôležitejšia otázka je asi to, odkiaľ sa plast v nápojoch berie. Vedci najčastejšie nachádzali polypropylén, ktorý sa používa predovšetkým na viečka – existuje teda podozrenie, že by sa do fliaš mohol uvoľňovať napríklad pri otváraní.

Najväčší problém pritom nepredstavujú plastové fľaše v Európe alebo iných bohatých krajinách – tam ich možno považovať za luxus, ľahko nahraditeľný vodou z vodovodu. Nevyhnutnosťou na prežitie sú však v rozvojových krajinách, kde tečie z kohútikov príliš znečistená voda na to, aby sa dala piť bez dôsledkov na zdravie.