Úvod ZO ZAHRANIČIA Talianom v karanténe dochádzajú peniaze. Začínajú rabovať a hrozia revolúciou

Talianom v karanténe dochádzajú peniaze. Začínajú rabovať a hrozia revolúciou

Foto: archív

Taliansku sa ani po troch týždňoch od zavedenia celoštátnej karantény nepodarilo koronavírus skrotiť. Chorobe COVID-19 už v krajine od začiatku epidémie podľa oficiálnych údajov malo podľahnúť vyše jedenásťtisíc ľudí, celkový počet infikovaných má prevyšovať stotisíc. Nádej a trpezlivosť u obyvateľov vystriedal strach, čo bude s ich životmi ďalej.

Taliansko zaviedlo viacero opatrení proti šíreniu vírusu, najmä obmedzenie pohybu ľudí a zastavenie veľkej časti výroby. Ľudia smú opúšťať domov len pre nákup potravín, návštevu lekára či cesty do práce. Obmedzenia majú zatiaľ platiť do 3. apríla, ale vláda ich môže predlžovať až do 31. júla.

Talianom dochádza trpezlivosť i peniaze. Najhoršia je situácia na juhu krajiny, kde už ľudia nemajú čím zaplatiť za jedlo a začínajú kradnúť a rabovať obchody. Niektorí obyvatelia obviňujú vládu, že sa o nich nedokázala postarať a vyhrážajú revolúciou.

Ako informuje agentúra AFP, po niekoľkých prípadoch rabovania polícia na Sicílii hliadkuje pred supermarketmi. Ľudia tiež nútia majiteľov obchodov, aby im vydali potraviny zadarmo.

Podľa SKY News sa ľudia dokonca začali o atakoch na obchody dohovárať hromadne na sociálnych sieťach. Iní chodia k predajniam o jedlo prosiť ľudí vychádzajúcich von s nákupom.

Na sociálnych sieťach sa objavilo video bezradného muža, ktorý sa v Apúlii dobíjal do zatvorenej banky, pretože potreboval vyzdvihnúť matkin dôchodok, ktorý je teraz jediným stálym príjmom pre celú rodinu. Jeho matka prosí privolaného strážcu zákona, aby ju nasledoval domov a presvedčili sa na vlastné oči, že rodina už doma nemá čo jesť.

Foto: archív

Obyvatelia krajiny v posledných dňoch na internete hojne zdieľali aj emotívne video otca s malou dcérou. „Pán premiér! Už skoro dvadsať dní sme zatvorení doma a sme na hranici našich možností,“ povedal s tým, že jeho dcéra v posledných dňoch je len suchý chlieb, pretože nič iné si teraz rodina nemôže dovoliť.

“Moja dcéra ani iné deti nebudú mať v najbližších dňoch čo do úst – už ani ten kúsok chleba. Buďte si istí, že to budete ľutovať, pretože urobíme revolúciu,“ vyhlásil zúfalý muž. Nemám peniaze na zaplatenie,” povedal pri pokladni iný obyvateľ Neapola.

Taliansky premiér Giuseppe Conte síce uvoľnil 25 miliárd eur na podporu rodín a podnikov zasiahnutých koronavírusovou karanténou, obyvatelia sa však sťažujú, že na pomoc stále márne čakajú. Niektorí navyše na podporu nemajú nárok, pretože nie sú nikde registrovaní a peniaze dostávajú na ruku. Predseda vlády tiež avizoval vydávanie potravinových poukážok.

Giuseppe Conte. (Foto: archív)