Štyridsaťpäť rokov po schválení zákona o rozvode a štyridsať rokov od zákona o umelom prerušení tehotenstva sa väčšina talianskej katolíckej cirkvi a časť tamojšej politickej pravice musela zmieriť s ďalšou právnou normou, ktorá hlboko ovplyvní život spoločnosti.
V novom zákone pritom nejde o eutanáziu – teda umelé skončenie života – ale poskytuje Talianom právo dať lekárom záväzný pokyn pre prípad nevyliečiteľnej choroby, trvalého bezvedomia alebo čisto vegetatívneho spôsobu života. Pacient tiež môže v prípade neznesiteľných bolestí vo finálnej fáze života požiadať o mimoriadne silné sedatíva.
Podľa doterajších zákonov lekár musel aj proti vôli chorého či jeho blízkych príbuzných pokračovať v liečbe – teda v podávaní liekov a napojenie na rôzne prístroje – zaručujúce aj napríklad len vegetatívne prežívanie pacienta. Táto norma v minulosti viedla k niekoľkým dramatickým prípadom, ktoré rozdelili spoločnosť.
Nový zákon sa už opiera o tzv. vyhlásenie, v ktorom v daný okamih ešte zdravý človek lekárom „predpíše“, ako majú postupovať v prípade, že ho postihne nevyliečiteľná choroba, ťažký úraz spôsobujúci úplnú invaliditu a vegetatívne prežívanie – oznámi písomne, že nechce, aby mu boli podávané lieky, či aby bol umelo udržiavaný pri živote.
Lekár je potom povinný tento písomný prejav vôle vziať na vedomie a zachovať sa podľa neho. Ak nesúhlasí, je povinný vymenovať lekára, ktorý ho zastúpi. Autor pokynu môže určiť dôverníka, ktorý potom v prípade, že on sám už nemôže komunikovať alebo je nesvojprávny, bude konať v jeho mene.
Spomínaný pokyn bude platiť od začiatku budúceho roka a musí byť vlastnoručne podpísaný buď u notára, či na obecnom úrade. Zákon stanovuje, že čoskoro vznikne celoštátny digitálny archív týchto dispozícií, na ktorý budú napojené všetky talianske nemocnice.
Zákon o tom schválila na talianske pomery nezvyčajná väčšina – Demokratická strana, extrémna ľavica, Hnutie piatich hviezd a časť Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho. Proti sa vyslovila pravica a Liga severu. Bitky v talianskom Senáte sa zúčastnila aj Emma Boninová, predstaviteľka slobodomyseľnej Radikálnej strany, ktorá sa angažovala v bojoch za rozvod aj interrupciu a dnes sa prioritne venuje svetovej kampani proti ženskej obriezke.
„Je to skvelý deň, občania získavajú významné právo a slobodu – môžu disponovať vlastným životom.“ Dokonca aj v radoch katolíckej cirkvi nechýba istá časť, ktorá sa prekvapivo novej úpravy zastáva. Skupina milánskych katolíckych lekárov aj časopis milánskych jezuitov aggiornamento Social označili zákon za dobrý kompromis chrániaci dôstojnosť pacienta, ale zakazujúci eutanáziu.
Naopak vatikánsky denník Osservatore Romano a vatikánsky rozhlas sa postavili jednoznačne proti a kardinál Camillo Ruini, bývalý predseda talianskej biskupskej konferencie, vyhlásil, že „zákon otvára cestu bezbrehej slobode, ktorá nevedie ku šťastiu, ale k eutanázii“. Je možné, že v prípade víťazstva pravého stredu v jarných parlamentných voľbách sa niektorí konzervatívci pokúsia nový zákon zrušiť. V prípade rozvodu a potratu, ale voliči pri plebiscite zákon jasne potvrdili.