Úvod GEO Talianska sopka Stromboli chrlí dym, lávu a kusy horniny

Talianska sopka Stromboli chrlí dym, lávu a kusy horniny

Sopka Stromboli ležiaca na rovnomennom ostrove neďaleko Sicílie sa prebudila k životu a začala chrliť dym, lávu a kusy horniny. Z jej vnútra sa ozvalo množstvo výbuchov, otriasajúcich celým ostrovom. Pri explózii zahynul jeden turista, ktorý sa vydal k vrcholu sopky a zrejme ho zasiahli žeravé kamene.

Na ostrove sa nachádzajú dve osady, v ktorých žije už len približne 500 obyvateľov. Podľa hasičov spôsobili kusy horniny na niekoľkých miestach ostrovapožiar, domy však ohrozené nie sú. Hasiči dopravujú na ostrov posily a oheň hasia aj z lietadla zo vzduchu. Niektorí vystrašení turisti zo strachu z požiarov naskákali do mora. Pobrežná stráž zároveň pripravuje evakuáciu tých, ktorí o ňu budú mať záujem.

Stromboli je rovnako ako Etna na Sicílii stále aktívna sopka. Zároveň je to vyhľadávaný turistický cieľ. Prístup najej vrchol je pritom už dlhší čas zakázaný, výstup je povolený len do nadmorskej výšky 400 metrov. Posledná veľká erupcia sopky vysokej 926 metrov bola zaznamenaná 13. apríla 2009. Na jej vrchole sú tri aktívne krátery.