Úvod ZO ZAHRANIČIA Talianska vláda uzavrela dohodu s výrobcami na znížení cien základných tovarov

Talianska vláda uzavrela dohodu s výrobcami na znížení cien základných tovarov

Giorgia Meloniová. (Foto: archív)

Talianska premiérka Giorgia Meloniová uzavrela dohodu s výrobcami na znížení cien základných tovarov na tri mesiace. Týka sa to potravín, produktov osobnej hygieny či detských potrieb. Malo by to priniesť miliardové úspory pre rodiny.

Experimentálny program bude prebiehať od 1. októbra do 31. decembra a zahŕňa 32 asociácií, ktoré súhlasili so zľavou alebo zachovaním stropu cien konkrétnych položiek počas tohto obdobia.

„Myslím si, že je to po prvý raz, čo celý taliansky systém, od výroby potravín až po bežné spotrebné produkty, podpísal s vládou pakt, aby udržal ceny v nákupnom košíku pod kontrolou a pomohol rodinám, najmä tým, ktoré sa ocitli v ťažkostiach,“ povedala Meloniová.

Spotrebiteľská skupina Assountenti projekt ocenila a vypočítala potenciálne úspory na štyri miliardy eur. Upozornila však, že existuje veľa neznámych faktorov vrátane toho, o ktoré produkty pôjde.

K projektu sa okrem výrobcov pripojili aj reťazce supermarketov či malí maloobchodníci. Očakáva sa, že zúčastnené obchody budú svoju účasť signalizovať nálepkami vo farbe talianskej vlajky.

Inflácia je výzvou pre taliansku vládu, aj keď už klesla z vrcholov, ktoré dosiahla po začiatku vojny na Ukrajine. Taliansky minister pre hospodársky rozvoj Adolfo Urso uviedol, že inflácia v krajine klesla pod priemer Európskej únie, z 11,7 percenta po nástupe Meloniovej do úradu vlani v októbri, na 5,4 percenta v auguste 2023.

Na porovnanie, spotrebiteľské ceny v auguste vzrástli o 5,9 percenta v 27-člennej Európskej únii a o 5,2 percenta v eurozóne. To je pokles z rekordných 10,6 percenta v eurozóne v októbri 2022.