Úvod Politika Talianski lídri označili Macrona za pokrytca a táraja

Talianski lídri označili Macrona za pokrytca a táraja

Foto: archív

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že sa populizmus šíri Európou ako malomocenstvo. A Európania by podľa neho radšej mali proti nemu bojovať ako kritizovať proeurópske vlády, ako je tá jeho. Tieto slová zazneli počas návštevy západofrancúzskeho, mimoriadne proeurópskeho regiónu Bretánsko.

Vo svojom prejave Macron vyzýval komentátorov, aby ho prestali kritizovať a radšej spojili svoje sily proti tým, čo „nenávidia Európu“. „Populizmus sa šíri celou Európou, aj v krajinách, o ktorých sme si mysleli, že ho tam už nikdy neuvidíme, aj v susedných štátoch. Hovoria tie najhoršie veci a my si na to pomaly zvykáme. Provokujú, ale nikoho tým už nevystrašia.“

Hoci nespomenul nijakú konkrétnu krajinu, talianski protisystémoví lídri usúdili, že Macron zreteľne odkazoval na nich. Francúzskeho štátnika označili za táraja a obvinili ho z pokrytectva pre jeho postoj k migrácii.

Luigi Di Maio a Matteo Salvini (Foto: archív)

Taliansky podpredseda vlády Luigi Di Maio označil jeho slová za „urážlivé a nemiestne“. „Pravé malomocenstvo je pokrytectvo niekoho, kto posiela naspäť migrantov do Ventimiglie a potom nám chce kázať o našom svätom práve žiadať rovnomerné prerozdeľovanie migrantov,“ napísal na Twitteri. Narážal tým na to, že Macron odmietol prijať loď Aquarius plnú migrantov.

Matteo Salvini ho zase označil za táraja a podotkol, že kým francúzsky prezident rečnil, on „pracoval a snažil sa zabrániť obchodovaniu s nelegálnymi prisťahovalcami v Stredozemnom mori“. „Mal by nám dať telefónne číslo svojho prístavného úradu a ďalších desať lodí s migrantmi môže zamieriť do Marseille.“

Ozval sa aj taliansky minister európskych záležitostí Paolo Savona. Vyhlásil, že tí, ktorí „arogantne a pohŕdavo“ označujú Ligu a Hnutie piatich hviezd za populistov, nepochopili, čo sa odohráva v talianskej aj európskej politike. Nestraníckeho Savonu koalícia pôvodne navrhovala na pozíciu ministra ekonomiky, ale taliansky prezident ho odmietol pre jeho negatívny postoj k euru.