Úvod Politika Taliansko a Rakúsko sa sporia o Južné Tirolsko

Taliansko a Rakúsko sa sporia o Južné Tirolsko

Foto: archív

Rím pobúrili plány rakúskej vlády na priznanie dvojakého občianstva príslušníkom nemeckej menšiny v severotalianskom regióne Južné Tirolsko. Jeden z ministrov talianskej vlády to označil za provokáciu a nepriateľský krok. Rozhodnutie Viedne sa pritom podľa všetkého opiera aj o nedávnu petíciu starostov 113 zo 116 po nemecky hovoriacich juhotirolských obcí.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz koncom minulého roka ubezpečoval, že Viedeň ohľadne dvojakého občianstva pre obyvateľov Južného Tirolska nebude vyvíjať nijakú jednostrannú iniciatívu. Rakúsko však momentálne pripravuje novelizáciu ústavy a 113 starostov v spomínanej petícii naň apeluje, aby prevzalo ochrannú ruku nad juhotirolskou nemeckou menšinou.

Južné Tirolsko susedí s Rakúskom, ktorého súčasťou bolo až do konca prvej svetovej vojny. Väčšina tamojších obyvateľov hovorí nemeckými dialektmi a mnohí z nich sa stále necítia byť Talianmi. V súčasnosti väčšina historického regiónu Južné Tirolsko patrí do talianskej autonómnej oblasti Tridentsko-Horná Adiža.

Sebastian Kurz. (Foto: archív)

Taliansky minister pre vzťahy s parlamentom Riccardo Fraccaro z vládneho Hnutia piatich hviezd označil ponuku dvojakého rakúsko-talianskeho občianstva za „nepriateľskú iniciatívu“ a „akt čírej propagandy“ bez akýchkoľvek praktických výhod. Rakúsko aj Taliansko sú totiž členskými krajinami Európskej únie.

„V takejto závažnej otázke nemôžeme akceptovať nijaké provokácie,“ zdôrazuje Fraccaro. Rakúske plány na zavedenie dvojakého občianstva sú podľa neho rozvratnícky krok, ktorý je načasovaný pred lokálnymi voľbami v Južnom Tirolsku vypísanými na 21. októbra.

Rakúsko je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie. Talianske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že rakúska vláda vytvorila komisiu, ktorá skúma návrh zákona na poskytnutie rakúskeho občianstva obyvateľom Južného Tirolska.