Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansko bráni nemeckej lodi so 100 migrantmi vplávať do svojich vôd

Taliansko bráni nemeckej lodi so 100 migrantmi vplávať do svojich vôd

Foto: archív

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini zakázal nemeckej záchranárskej lodi Eleonore vplávať do teritoriálnych vôd krajiny. Na palube plavidla organizácie Lifeline sa nachádza približne 100 migrantov zachránených pri pobreží Líbye, informovala agentúra AP.

Záchranárska loď vyzdvihla stovku migrantov z potápajúceho sa gumeného člna v pondelok zhruba 50 kilometrov od líbyjského pobrežia. Humanitárna organizácia Lifeline vyzvala nemeckú vládu, aby pomohla nájsť bezpečný prístav, kde loď môže zakotviť.

Majiteľ a kapitán lode Claus-Peter Reisch uviedol, že je veľmi rád, že sa jeho plavidlu podarilo migrantov zachrániť. Dodal, že sa tak stalo „doslova v poslednej sekunde“, napísala DPA.

Zatiaľ čo Taliansko a Malta sú najbližšími európskymi prístavmi, Taliansko zastáva voči plavidlám charitatívnych záchranných plavidiel prísnu politiku. Salvini si dokonca pripisuje zásluhy za radikálne zníženie počtu migrantov prichádzajúcich do Talianska, ktoré podľa neho súvisia práve s týmito opatreniami.

Minulý týždeň dostalo po niekoľkých dňoch prežitých na mori povolenie vylodiť sa na Malte 350 migrantov z lode Ocean Viking, ktorých si prerozdelí šesť členských štátov Európskej únie.