Úvod Spoločnosť Taliansko chce zvýšiť pôrodnosť prideľovaním pôdy za tretie dieťa

Taliansko chce zvýšiť pôrodnosť prideľovaním pôdy za tretie dieťa

Gian Marco Centinaio. (Foto: archív)

Talianska vláda chce v najbližších rokoch venovať poľnohospodársku pôdu rodinám, do ktorých sa narodí tretie dieťa. Chce tak podporiť zvýšenie pôrodnosti v krajine. Plán už kabinet zahrnul do návrhu rozpočtu na rok 2019.

Nárok na pridelenie poľnohospodárskeho pozemku na 20 rokov budú mať podľa navrhnutého opatrenia rodiny, ktoré sa medzi rokmi 2019 a 2021 rozšíria o tretieho potomka. Musí pritom ísť o manželské páry žijúce v Taliansku najmenej desať rokov.

„V Taliansku sa rodí málo detí a tento trend treba zvrátiť,“ povedal podľa agentúry AFP novinárom minister poľnohospodárstva Gian Marco Centinaio zo strany Liga. Jeho úrad chce podľa neho k tomuto úsiliu prispieť tým, že „zvýhodní poľnohospodárske oblasti, kde ľudia ešte mávajú deti“.

Šesťdesiatmiliónové Taliansko má jednu z najnižších pôrodností v Európe. V krajine sa vlani podľa štatistického úradu Istat narodilo 464-tisíc detí, čo bolo o 9-tisíc menej ako v roku 2016. V roku 2016 sa narodilo dokonca o 12-tisíc detí menej ako predchádzajúci rok. Témy sa chopila protiimigračná Liga, ktorá sľúbila, že oživí ekonomiku, aby mali ľudia väčšiu chuť priviesť na svet dieťa.