Úvod Politika Taliansko daruje líbyjskej stráži ďalšie lode

Taliansko daruje líbyjskej stráži ďalšie lode

Foto: archív

Taliansko daruje ďalšie plavidlá na pomoc líbyjskej pobrežnej stráži pri zastavovaní migrantov, ktorí sa na mori snažia dostať do Európy. Podľa agentúry DPA o tom informovala talianska vláda. Plavidlá budú z existujúcej flotily talianskej pobrežnej stráže a z loďstva talianskej finančnej a colnej polície Guardia di Finanza, uvádza sa vo vyhlásení po zasadaní kabinetu v Ríme.

Tlačová agentúra ANSA citovala talianskeho ministra dopravy a infraštruktúry Danila Toninelliho, podľa ktorého Líbya dostane 12 plavidiel, z toho desať od pobrežnej stráže. Líbyjská pobrežná stráž už dostala vlani od Talianska štyri námorné jednotky, ako aj financie a výcvik, jej zdroje sa však naďalej považujú za zväčša nedostatočné, píše DPA.

Nová talianska vláda presadzuje prísnu protiimigračnú politiku a chce, aby boli utečenci zadržaní v Stredozemnom mori vrátení do Líbye. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini nedovoľuje plavidlám prevádzkovaným humanitárnymi organizáciami vyloďovať migrantov v talianskych prístavoch. Námietky, že migrantom po návrate do Líbye hrozí mučenie a zneužívanie, označil za lži.