Úvod Politika Taliansko odmieta uznať Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely

Taliansko odmieta uznať Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Taliansko nebude nasledovať príklad iných členov EÚ, ktoré uznali predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny. Podľa tlačovej agentúry DPA to vyplýva vyhlásenia talianskej vlády, v ktorom sa však priamo nespomína uznanie Guaidóa inými štátmi EÚ, ako sú Británia, Francúzsko či Nemecko.

„Taliansko podporuje želanie Venezuelčanov, aby dospeli čo najskôr k slobodným a transparentným prezidentským voľbám v pokojnom a demokratickom procese, pri ktorom budú rešpektované zásady sebaurčenia,“ vyhlásila vláda v Ríme.

Taliansko zablokovalo prijatie spoločného stanoviska EÚ k politickej kríze vo Venezuele, ktoré hovorilo o „individuálnom uznaní“ Guaidóa za dočasného prezidenta jednotlivými členmi EÚ. Rím však prisľúbil svoju účasť v medzinárodnej kontaktnej skupine, vytvorenej krajinami EÚ a Latinskej Ameriky s cieľom presadzovať nové prezidentské voľby vo Venezuele.

V talianskej vládnej koalícii, ktorú tvorí Liga Severu (LN) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), panujú ohľadne vývoja vo Venezuele nezhody. Zatiaľ čo LN sa prikláňa k skončeniu pôsobenia venezuelského prezidenta Nicolása Madura, niektorí politici M5S s ním sympatizujú alebo odmietajú zaujatie stanovísk v danom mocenskom súboji.

Hnutie zároveň vyjadruje obavy, že nútený odchod Madura môže vyvolať vo Venezuele chaos podobne, ako sa to stalo v Líbyi, Afganistane alebo Iraku. Naznačuje to aj stanovisko venezuelskej veľvyslankyne v Belgicku Claudič Salernovej-Calderovej, že Juan Guaidó nemá nijaké ústavné oprávnenie na to, aby pôsobil ako dočasný prezident Venezuely.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. (Foto: archív)