Úvod Ekonomika Taliansko podnikne právne kroky proti Ryanairu a Wizz Airu

Taliansko podnikne právne kroky proti Ryanairu a Wizz Airu

Foto: archív

Taliansky úrad pre hospodársku súťaž oznámil, že začne právne kroky proti nízkorozpočtovým aerolíniám Ryanair a Wizz Air za to, že nezrušili kontroverzné poplatky za batožinu. Protimonopolný úrad vo svojom vyhlásení uviedol, že írska a maďarská letecká spoločnosť nevyhoveli jeho nariadeniu spred týždňa, podľa ktorého mali výber poplatkov pozastaviť.

Obe spoločnosti sa rozhodli povoliť zadarmo na palubu len malú osobnú tašku a vyberať poplatky za batožinu do podpalubia. To nahnevalo združenie talianskych spotrebiteľov, ktorí sa preto obrátili na protimonopolný úrad. Ten ešte koncom septembra upozornil, že batožina je základný prvok prepravy, takže všetci dopravcovia by ju mali zahrnúť do ceny leteniek.

„Žiadať viac za základný prvok leteckej dopravy, príručnú batožinu, je falošným zobrazením skutočnej ceny lístka a poškodzuje porovnanie nákladov medzi dopravcami, čo zavádza spotrebiteľov,“ uviedol protimonopolný úrad. Aj španielske spotrebiteľské združenie Facua predložilo úradom podobný podnet koncom augusta.

Ryanair oznámil svoje rozhodnutie o poplatkoch 24. augusta s tým, že chce znížiť zdržanie pri nástupe do lietadla. Tento krok umožní dopravcovi častejšie rotovať lietadlá, získať dodatočné príjmy či ušetriť na nákladoch za palivo. To všetko sú významné faktory obchodného modelu nízkonákladovej spoločnosti.