Úvod ZO ZAHRANIČIA Taliansko sa chce zbaviť tretiny poslancov a senátorov

Taliansko sa chce zbaviť tretiny poslancov a senátorov

Foto: archív

Taliansky parlament schválil ústavnú reformu, ktorá o vyše tretinu zoškrtá počet poslaneckých miest. Opatrenie sa bude týkať poslancov, zvolených vo voľbách naplánovaných na rok 2023. Zákon podporili takmer všetky politické strany. Počet mandátov v dolnej komore parlamentu by sa mal znížiť zo súčasných 630 na 400, počet členov hornej komory, senátu, z 315 na 200.

„Je to deň, na ktorý sme čakali veky,“ uviedol na margo hlasovania minister pre vzťahy s parlamentom Riccardo Fraccaro z vládnuceho Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré si zníženie počtu poslancov a senátorov stanovilo ako jeden z hlavných bodov svojho volebného programu. Vďaka zoškrtaniu stoviek poslaneckých a senátorských miest krajina ušetrí stovky miliónov eur a parlament bude pracovať efektívnejšie.

Na rade je teraz prijatie nového volebného zákona. Vláda uvažuje aj o znížení veku účastníkov volieb do senátu z 25 na 18 rokov, ako aj o zavedení konštruktívneho návrhu na vyslovenie nedôvery vláde podľa nemeckého a španielskeho vzoru. Odvolanie premiéra by tak bolo možné iba vtedy, ak by bol zároveň zvolený jeho nástupca, čím sa má zabrániť politickému vákuu.