Úvod Politika Taliansko: Súd prepustil na slobodu kapitánku lode Sea Watch 3

Taliansko: Súd prepustil na slobodu kapitánku lode Sea Watch 3

Vyšetrujúca sudkyňa v sicílskom meste Agrigento rozhodla o prepustení nemeckej kapitánky lode Sea Watch 3 Caroly Racketeovej z domáceho väzenia. Racketeovú zatkli talianske úrady za nepovolené zakotvenie na talianskom ostrove Lampedusa so 40 migrantmi na palube.

Sudkyňa Alessandra Vellová sa nestotožnila s argumentáciou prokuratúry, že Racketeová svojím činom pomáha ilegálnej imigrácii, kládla odpor polícii a nerešpektovala blokádu talianskych teritoriálnych vôd. Naopak, kapitánka podľa nej konala v rámci svojich povinností a bola nútená pristáť na ostrove Lampedusa, pretože prístavy v Líbyi a Tunisku neboli bezpečné.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini na rozhodnutie sudkyne reagoval s pobúrením a vyslovil sa za vyhostenie kapitánky z Talianska. „Rátal som s prísnym trestom. Nerešpektovanie zákonov a útok na policajný čln zjavne zrejme nie sú pre talianske súdnictvo dôvodom, aby skončila za mrežami.

Pre zločineckú kapitánku je pripravené opatrenie, na základe ktorého ju pošlú späť do jej vlasti, pretože predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť,napísal Salvini v sérii príspevkov na Twitteri.

Racketeová sa vráti do Nemecka, kde by neboli takí tolerantní k Talianke, ktorá by ohrozila životy nemeckých policajtov,pokračoval Salvini. Taliansko je hrdé na to, že bráni svoje hranice. Sme iní ako ostatní európski politici, ktorí si myslia, že s Talianskom môžu zaobchádzať ako so svojou kolóniou.

Loď Sea-Watch 3 vyzdvihla 12. júna pri pobreží Líbye celkovo 53 migrantov. Talianske orgány neskôr umožnili vylodenie 13 osobám, zvyšných 40 však odmietali prijať. L bez povolenia vplávala do talianskych vôd, a to ajnapriek hrozbe vysokej pokuty. Racketeová povedala, že je pripravená ísť do väzenia za to, že migrantov privezie do bezpečia.